Manchester United bez Ronalda válí. Způsoboval Portugalec dusno?


GLOSA: Tři měsíce bez Cristiana Ronalda má za sebou anglický Manchester United. Proč pětinásobný držitel Zlatého míče klubu nechybí, a naopak se bez něj zlepšuje?

12 zápasů, 1 remíza a 1 porážka. Anglický Manchester United má za sebou téměř tři měsíce bez své někdejší hvězdy Cristiana Ronalda. A nezdá se, že by pro mužstvo Erika Ten Haga šlo o zdrcující ztrátu. Naopak se zdá, že rozvázání smlouvy s portugalským útočníkem po třaskavém rozhovoru, kde zkritizoval vedení, trenéra i zázemí, bylo dobrým krokem. Ten se projevuje také na herním stylu.

Ten Hag totiž nikdy nebyl přílišným fanouškem Ronaldovy hry. Vyznavač tradičního holandského fotbalu zaměřeného na vysokou ofenzivu a rychlé zisky po ztrátě míče totiž k aplikování své hry potřebuje poctivost. Návraty ofenzivních hráčů až k vlastnímu vápnu tak nejsou ničím výjimečným, poctivé bránění a zastupitelnost hráčů také ne. Jenže obdobný styl je právě opak současných vystoupení Cristiana Ronalda, který je na sklonku své kariéry.


iZdroj fotografie: Manchester United

Není proto divu, že Ten Hag často nasazoval Ronalda až z lavičky jako žolíka na závěrečné minuty. Pro hráče, který patří k největším hvězdám světového fotbalu a má za sebou pět vítězství v Lize mistrů, šlo o velké překvapení. Při svém druhém příchodu na Old Trafford totiž patřil mezi opory kádru trenéra Oleho Solskjaera a ač se jeho tým trápil, jemu se střelecky dařilo. Půlsezónu pod Nizozemcem však zakončil s jedinou ligovou brankou na kontě.

Teatrální odchod do kabiny

Nastalá situace proto přinášela do týmu dusno. Ronaldo je stále hvězda a záře reflektorů sledovaly jeho posunky na lavičce náhradníků a změny nálad, na rozdíl od zaměření na týmový výkon. Příkladem může být teatrální odchod do kabin poté, co se dozvěděl, že Ten Hag se rozhodl jej do utkání nenasadit. Lavička náhradníků zkrátka nebyla Portugalci souzena, což se muselo projevovat i jeho náladami v kabině. Přecijen, jde o jednoho z nejúspěšnějších fotbalistů všech dob.

Suma sumárum: Ronaldův odchod konečně uvolnil ruce trenérovi Ten Hagovi, aby se mohl plně zaměřovat na svou hru. A nastalo probuzení. Do skvělé formy se dostal Marcus Rashford, který se v posledních deseti zápasech prosadil hned desetkrát. Zlepšené výkony zaznamenal také záložník Bruno Fernandes. Zdá se tak, že nové éra Manchesteru United konečně začala. A odstartoval ji právě odchod Ronalda.