Web zprávy

Martin Balík: Lékař promluvil o aktuálním vývoji viru v ČR

Balík věří, že nemocnice nynější stav ustojí, připustil ale, že si v mnohých případech budou muset „sáhnout do rezerv“, nevyloučil ani, že dojde k utlumení plánované péče, jako tomu bylo i na jaře. „Jedná se o něco skutečně nepříjemného. Nejde totiž jen o to, že se odloží některé ortopedické operace či operace žlučníků, ale může dojít i k odložení onkologických zákroků či náročných cévních operací, které nejen významně zkvalitní život nemocných, ale jsou i potřeba,“ řekl Právu.

Proč se lékaři bojí uzavření škol?

Jeho oddělení zatím vše zvládá, Balík upřesnil, že VFN má kolem 30 pacientů s nemocí covid-19, o kterých on sám ví. Na jednotce intenzivní péče je jich 11, 6 z nich je ve vážném stavu. Anesteziolog se dotkl také nedostatku zdravotníků, VFN v této chvíli problém nemá. Ten ale podle Balíka může nastat v případě uzavření škol. „Pak ve hře zůstává riziko, že se zavřou školy a nám kvůli tomu několik zaměstnanců zůstane doma s dětmi. Popravdě zavřených škol se v tomto směru bojíme více než covid pozitivních,“ prohlásil lékař.

Česko na „špici“ EU: Nových případů covidu máme nejvíce. Atakujeme i světové pozice

Koronavirus versus chřipka

Potvrdil, že si stojí za všemi svými výroky. Polemizoval nad rozdíly mezi chřipkou a koronavirem. Zdůraznil, že nezpochybňuje, že je koronavirus vážné onemocnění, které je mnohem nakažlivější než chřipka. Balík však uvedl, že v některých formách může být chřipka „ještě horší než koronavirus“.

Co se míry testování týče, Balík je toho názoru, že „by se lidé měli nechat testovat, pokud tak určí hygiena na základě trasování či pokud mají příznaky onemocnění, případně žijí v domácnosti s rizikovou osobou a chtějí mít jistotu, že ji nenakazí.“.

Remdesivir v Česku

Testování „jen pro dobrý pocit“ je podle něj špatné. Odmítavě se postavil také k petici jeho lékařských kolegů, mezi nimiž jsou i kardiochirurg Jan Pirk nebo stomatolog Roman Šmucler. Velká pozornost byla v rámci interview věnovaná léku remdesivir, který taxikáři Romanu M. zachránil život. Balík zdůraznil, že remdesivir není pro každého, a to proto, že „remdesivir má jen určité spektrum své účinnosti, tudíž nepomáhá úplně každému, a je tedy důležité hledět na to, aby jej dostali jen ti pacienti, kterým skutečně pomůže.“.

Praha opět posunula rekord. Za pátek v ní přibylo 1 367 nakažených, Hřib prosí o pomoc

Kritéria pro jeho indikaci považuje za férová, odhalil, že v Česku o ní rozhoduje osmičlenná komise. Balík doplnil, že zatím v Česku dostalo remdesivir více než 900 pacientů. Remdesivir byl i jedním z „koktejlu léčiv“, které dostal i americký prezident Trump, také on se nakazil koronavirem. Mimo to mu podali experimentální lék regn-cov2, u něhož byla podle Balíka provedena pouze jedna studie.

„Řekl bych, že mu v podstatě dali vše, co mohli. Ten lék v podstatě vyblokuje průnik viru do lidských buněk. Lék tedy může mít svůj význam u lidí, kteří začínají být symptomatičtí a hrozí u nich těžší forma onemocnění,“ vysvětlil. Balík si myslí, že ho Trumpovi dali, protože se obávali, že by u něj covid-19 mohl mít těžký průběh, a nemohl by tak dokončit předvolební kampaň.

Kromě remdesiviru je v Česku podáván i steroid dexametazon, další z látek, které lékaři nasadili Trumpovi. „Podáváme ho k potlačení příliš velké zánětlivé odpovědi v plicích, ale dáváme si skutečně velký pozor, abychom tím nemocnému neublížili,“ objasnil Balík. Zdůraznil, že nemůže být hned podán všem pacientům.

Lékař radí omezit alkohol a kouření, varoval před nadužíváním vitaminů

Na závěr rozhovoru Balík přišel i s několika radami pro Čechy. „Osobně bych českému národu doporučil, aby tolik neholdoval alkoholu, aby omezil kouření a začal se alespoň v rámci nějakého rekreačního sportu rozumně pohybovat. Důležité ale také je, aby lidé dbali na prevenci,“ vyzval je, aby nezanedbávali pravidelné kontroly u lékařů, a to i v současné situaci.

Důležitá je podle něj silná imunita. „Nedostatek například vitaminu D souvisí s buněčnou imunitou a také s tím, jak nemocní v těžkém stavu zvládají všechny zdravotní komplikace překonávat,“ prohlásil Balík, zároveň ale varoval, že se dá vitaminem D předávkovat. Upozornil i na nebezpečí vitaminu C, jehož vysoké dávky jsou škodlivé.Také přečtěte

Rozvolňovat se teď nebude, shodli se ministři

I přes zlepšující situaci co se týče počtu nově nakažených v České republice bude podle vicepremiéra a ministra …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *