Web zprávy

Máte pivní mozol? Tak to máte zřejmě dost velký problém

Hubené nohy, ale nad pasem vystupuje zakulacené břicho. Právě jeho vliv na lidské zdraví zkoumali v rámci metastudie vědci pod vedením profesora a nutričního specialisty Tauseefa Ahmada Khana z univerzity v Torontu.

„Břišní tuk se ukládá u životně důležitých orgánů a jeho přebytek souvisí se zvýšeným cholesterolem, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, cukrovkou a mozkovou mrtvicí. Proto jeho přebytek zvyšuje šanci na některé z vyjmenovaných onemocnění,” říká Khan.

Během pozorování 2,5 milionu lidí vědci zjistili, že břišní tuk skutečně ovlivňuje riziko předčasného úmrtí. „Navíc je to nezávislé na celkové obezitě. Asociace mezi břišním tukem a předčasným úmrtím zůstaly platné i při zohlednění indexu BMI,” vysvětlil Khan.

Právě obvod pasu je pro mnoho odborníků považován za mnohem exaktnější ukazatel obezity a upozorňuje na rizika onemocnění přesněji než zmiňovaný index tělesné hmotnosti (BMI), který, pokud například máte svalnaté nohy, daný faktor nezohledňuje a vychází pouze z tělesné hmotnosti, výšky, věku a pohlaví.

Tým profesora Khana měl k dispozici zhruba sedm desítek studií, které lidi sledovali v horizontu po dobu od tří do 24 let. Jejich závěry výzkumníci analyzovali a došli k poměrně přesnému závěru, který shrnuli v publikaci British Medical Journal: každých 10 centimetrů v pase navíc oproti zdravému normálu má zvyšovat riziko předčasného úmrtí o 11 procent.

Anketa

Máte pivní břicho?

Celkem
hlasovalo
104
čtenářů.

Také přečtěte

Před 100 lety začalo protibolševické Kronštadtské povstání

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště