Web zprávy

Matovič podpořil Cichanouskou: Lukašenka běloruským prezidentem neuznáváme

Matovič ubezpečil Cichanouskou o podpoře slovenské vlády běloruskému lidu. „Jsme připraveni i do budoucna stát se při běloruském lidu v boji za svobodu a demokracii. Věříme, že tak jako se to kdysi povedlo nám na Slovensku nebo v Československu, tak se to nakonec podaří i vám,” řekl Matovič.

Předseda slovenské vlády označil Cichanouskou za vzor pro mnohé ženy ve světě. „Je velmi těžké postavit se diktátorům. O to cennější je, když se diktátorovi postaví ženy a postaví se do čela boje proti útlaku,” dodal Matovič. Premiér připustil, že vláda bude diskutovat o možném stažení slovenského velvyslance z Minsku.

Cichanouská poděkovala za podporu ze strany Slovenska. „Moc si ceníme podpory v podobě studentských programů a humanitárního koridoru. Jsme za ni moc vděční,” řekla. Vůdkyni běloruské opozice přijala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Svjatlana Cichanouská (vlevo) po boku slovenské prezidentky Zuzany Čaputové

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Na právě probíhající bezpečnostní konferenci Globsec převzala Cichanouská a bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Česko-slovenskou transatlantickou cenu svobody udělovanou za mimořádné zásluhy o rozvoj demokracie a podporu lidských práv. Cenu uděluje každým rokem Globsec a česká euroatlantická rada Jagello 2000.

Také přečtěte

Smartphonový paparazzi vyfotil prototyp ohebného xiaomi

Prototyp ohebného xiaomi | foto: Weibo Fotografie doputovaly z čínské sociální sítě Weibo. Na nich můžeme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *