Web zprávy

Mé myšlenky jsou stále s drahým Libanonem, prohlásil papež při první veřejné audienci po půl roce | iROZHLAS

Po půlroční přestávce vynucené pandemií covidu-19 se ve Vatikánu konala první generální audience papeže za přítomnosti věřících. Usmívající se papež František na ní vyjádřil radost, že se po půlročním virtuálním vysílání audiencí přes internet opět vidí s věřícími tváří v tvář. Hlava katolické církve také připomněla tragickou explozi v Bejrútu z počátku srpna a na pátek, kdy od neštěstí uplyne měsíc, vyzvala celý svět k modlitbám za Libanon.Vatikán

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítPapež František při generální audienci | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Audience se výrazně lišila od té poslední veřejné z konce února na Svatopetrském náměstí, jíž se účastnilo podle serveru Vatican News na 12 tisíc lidí a na níž si ještě papež podával ruce s věřícími a objímal děti. Ve středu smělo přijít jen pět set věřících, kteří byli usazeni na židle v bezpečné vzdálenosti. Všichni měli roušky a před vstupem na nádvoří svatého Damasa v Apoštolském paláci jim byla změřena teplota.

Papež František nejprve vyjádřil radost, že se s věřícími opět setkává „tváří v tvář“, a nikoli už způsobem „obrazovka versus obrazovka“. Posléze vyzval k soudržnosti v těžké době, kterou přinesla pandemie covidu-19. Ta podle něj ještě více zdůraznila potřebu stát spolu „v dobrém i zlém“. Solidarita je podle něj nyní ještě více důležitá než kdy jindy.

I ve středu ale papež František přišel rozmlouvat s věřícími. Dodržoval však bezpečnou vzdálenost asi metr a půl od bariéry, za níž stáli lidé v rouškách a mnozí si ho fotili mobilními telefony.


Generální audience papeže Františka budou opět s věřícími. Naposledy se jí lidé účastnili v únoru


Číst článek

Těžce zkoušený lid

Při audienci dnes papež také políbil libanonskou vlajku a vyzval k tiché modlitbě za tuto blízkovýchodní zemi. Oznámil též, že v pátek pojede do Libanonu vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin, aby osobně vyjádřil solidaritu tamnímu lidu. Podle papeže Libanon nyní čelí „extrémnímu nebezpečí, které ohrožuje jeho samotnou existenci“.

„Měsíc po tragédii jsou mé myšlenky stále s drahým Libanonem a jeho obzvlášť těžce zkoušeným obyvatelstvem,“ řekl papež a držel při tom libanonskou vlajku, kterou mu na audienci přinesl mladý libanonský kněz.

Exploze v Bejrútu ze 4. srpna, kdy v tamním přístavu vybuchlo téměř tři tisíce tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, zabila na 190 lidí, šest tisíc dalších osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou.

Výbuch, který zničil část města a přístav důležitý pro zásobování země, dále zhoršil hlubokou ekonomickou krizi, která Libanon sužuje už několik let a zesílil protivládní protesty trvající v zemi od loňského podzimu. Libanonská vláda pár dní po výbuchu podala demisi.

Kvůli pandemii covidu-19 streamingová služba Vatikánu od března vysílala přes internet papežovy modlitby a promluvy k věřícím i jeho generální audience, které se konaly bez přítomnosti veřejnosti. Bez věřících se letos uskutečnily i liturgické obřady Velikonoc mnohde ve světě i ve Vatikánu, který i velikonoční liturgie vysílal přes internet.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Anglický golfista Hatton začal sezonu triumfem v Abú Zabí

Devětadvacetiletý Hatton začínal finálové kolo s mankem jedné rány na vedoucího Roryho McIlroye, ale dnes …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *