Nejen genetika a zákony dědičnosti. Slavný vědec Gregor J. Mendel měl i své méně známé libůstky. Jestli se o něm chcete dozvědět víc, je Festival Mendel věnovaný jeho letošnímu 200. výročí právě pro vás. Začíná tuto neděli 17. července v Brně, potrvá týden a nabídne prohlídky historických objektů, autorskou četbu i hudbu.
Kliknutím zvětšíte
Málokdo ovlivnil současnou vědu více než Gregor Johann Mendel. Moravský přírodovědec německého původu zkoumal v polovině devatenáctého století na Starém Brně křížením hrachu základy dědičnosti. Výsledky jeho bádání položily základy genetiky, bez nichž by
|
Foto: volná licence
Kapela a Kool & the Gang vystoupí v Brně na počest MendelaBěhem open-air koncertů (22. a 23. července) vystoupí řada špičkových interpretů jako Bára Poláková, Thom Artway, Lake Malawi, Ewa Farna nebo orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou. Největší hvězdou bude americká kapela Kool & the Gang, která zahraje mimo jiné jeden ze světových hitů, legendární píseň Celebration. Všechny koncerty jsou přístupné zdarma.
Slabost pro včely
Jak zdůrazňují organizátoři, Gregor Johann Mendel se proslavil nejen objevy zákonů dědičnosti. Byl také prvním člověkem, který popsal tornádo a zajímal se o meteorologii. Měl vášeň pro včely a výsadbu stromů a keřů, z nichž některé je dodnes možné najít v zahradách Augustiniánského opatství na Starém Brně. Jeho prohlídka je součástí festivalu.
Hostem akce bude i známý britský spisovatel Simon Mawer, jehož román Skleněný pokoj adaptoval před třemi lety pro filmové plátno Julius Ševčík. Mawer, který je také autorem oceňovaného románu Mendelův trpaslík (mimochodem, práva k jeho zfilmování drží Barbra Streisandová), vystoupí v rámci Mezinárodní genetické konference s autorskou četbou.
Komedie pro pejskaře aneb jak to říct psem. Víc od novinky v kinech nečekejte
V rámci festivalu se představí i výtvarnice Kateřina Šedá s projektem CELEJ VON, jehož součástí je ojedinělá Národní sbírka zlozvyků. Vstoupit do ní můžete i vy, na webových stránkách můžete ke kouření, chronickému hádání nebo nudným řečem o umění přidat i svůj zlozvyk. Navíc se tu dozvíte, jakou slabůstku měl právě geniální vědec Mendel.
Janáček i Štědroň
Na příznivce vážné hudby čeká koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně a světovou premiéru Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari, jež budou živě přenášeny do prostoru na Mendlově náměstí. Fanoušci alternativní tvorby uvidí světovou premiéru opery Miloše Štědroně Magnum Mysterium.