Web zprávy

Metrostav opraví Staroměstský jez | E15.cz

Na první pohled je nenápadný, přesto náleží k nejstarším pražským památkám. I proto si 321 metrů dlouhý Staroměstský jez mezi Kampou a Novotného lávkou v historickém centru metropole vyžádá kompletní rekonstrukci. Tu provede na základě vyhraného tendru společnost Metrostav, které zaplatí státní podnik Povodí Vltavy přes 112 milionů korun, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.

Nutnost rekonstruovat jez, který si jako jediný v Praze zachoval původní vzhled a tvar, vzešla z kontrolních prohlídek v posledních letech. „Ty konstatují závažné závady, které souvisejí s pokračující degradací dřevěné roštové konstrukce jezu, výskytem kaveren mezi dřevěnou konstrukcí a betonovou výplní oken konstrukce,” sdělila Michaela Šeborová, vedoucí kanceláře generálního ředitele Povodí Vltavy. Kontroly odhalily i další závady.

Rekonstrukce má vrátit jezu poblíž Karlova mostu jeho původní podobu. Jde o jez „pražského typu”. „To znamená řešení dřevěnou roštovou konstrukcí, která bude vyplněna kamenem. Půdorys zůstane zachován,” dodala Šeborová.

Dron E15: Štěchovická přehrada obstála i při největších povodních

Staveniště má být Metrostavu předáno do října, rekonstrukci má firma dokončit do tří a půl roku. 

Staroměstský jez spolu s dalšími přilehlými stavbami vytváří důležitou součást podoby historického jádra Prahy a je zapsaný od roku 1958 do seznamu nemovitých kulturních památek.

Vedle Staroměstského jezu chce Povodí Vltavy kompletně rekonstruovat také 270 metrů dlouhý Šítkovský jez mezi Dětským ostrovem a Mánesem. Práce na něm by měly začít v příštím roce.

Dron E15: Vodní dílo Pařížov deštivé počasí zvládloTaké přečtěte

Muž v metru surově zbil seniora, který mu připomněl roušku

Ke konfliktu mezi dvěma muži došlo minulý týden ve čtvrtek, podezřelého se dosud nepodařilo najít, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště