Web zprávy

Milionové úplatky jsem nosil v igelitce, vypověděl obžalovaný v kauze Stoka


Obžalovaný Saman El-Talabani vypovídal u brněnského krajského soudu v úterý šest hodin. Posléze odpovídal na dotazy advokátů, dnes se k jeho slovům mohli vyjádřit další obžalovaní v čele s Jiřím Švachulou. 

Sám El-Talabani se k činu přiznal a popsal, jak rozsáhlý systém ovlivňující veřejné zakázky na Brně-střed i městských firmách fungoval. „Úplatky jsem nosil Švachulovi v igelitce do jeho galerie, domů či do garáže. Šlo o částky devět i deset milionů. Do igelitové tašky se toho vejde hodně,“ zopakoval dnes u krajského soudu.

Švachula na slova korunního svědka reagoval tím, že odkázal na svou dřívější výpověď, kde vinu popřel. Není prý pravda, že on sám El-Talabaniho vyhledával.

„Sešli jsme se na Špilberku, kde mě vyhledal. Řekl, že jestli mu nepomůžeme, tak skončíme v teplákách,“ uvedl Švachula, kterého opět doprovázeli těžkooděnci a měl oblečenou neprůstřelnou vestu.

Podle informací MF DNES Švachulovi hrozí nebezpečí, a tak policisté nechtěli nic podcenit. 

Na výpověď El-Talabaniho reagoval i podnikatel Pavel Ovčarčin, který měl podle žalobce dostávat podíl z vybraných úplatků. „Jsem v šoku z částek, co tu El-Talabani řekl. A že jsem dostával nějakou polovinu. To bych asi neměl problém s placením nájmu za kanceláře,“ tvrdil Ovčarčin.

Soudkyně Jaroslava Bartošová následně přečetla El-Talabaniho výpověď z března loňského roku, protože si podle ní obžalovaný nepamatoval detaily. Tenkrát klíčový svědek uvedl, že do machinací byla zapojená i DEA Energetická agentura. 

„Z pozice administrátora zakázek vypisovala výběrové řízení na míru, aby obstály jen vytipované firmy. Například cíleně manipulovali parametry typu počet osob či technické zázemí, aby v tendru nemohly uspět neoslovené firmy,“ přečetla soudkyně ze spisu.

Poprvé El Talabani vypovídal před rokem 8. března. Tedy den poté, co policie zasahovala na radnici Brna-střed. Policisté tenkrát zadrželi devět lidí včetně Švachuly.

Také přečtěte

Hyundai loni vyrobil kvůli pandemii méně vozů

„Loňský rok byl kvůli pandemii pro všechny komplikovaný,“ poukázal prezident Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *