Web zprávy

Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu: Země může do Evropy vstoupit přes Česko

Vystrčil podle ambasády přes nesouhlas české i čínské strany podpořil separatistické síly na Tchaj-wanu, který Peking považuje za svou vzbouřenou provincii. Zastupitelský úřad uvádí, že vláda ČR se od Vystrčilovy cesty jasně distancovala a jeho kroky tak nezastupují její politiku.

„Doufáme, že česká strana uzná vážnou újmu, kterou tato návštěva způsobila čínsko-českým vztahům, a neprodleně přijme opatření k odstranění nepříznivých dopadů tohoto nesprávného činu,“ píše se dále ve vyjádření.

Sdělení se rovněž obrací na činitele Tchaj-wanu, kteří údajně „stojí za manipulací Vystrčila“. Ambasáda uvádí, že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí Číny a že „separatistické aktivity“ nepřinesou žádné výsledky. Cchaj Jing-wen pak podle úřadu není prezidentkou, ale pouze vůdkyní čínského regionu Tchaj-wan.

Mimořádná pozornost

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli. Postupně se setkal s hlavními politickými představiteli země, v parlamentu byl oceněn medailí za parlamentní diplomacii. Jednal také s místními firmami. Pozornost vyvolal především svým výrokem, ve kterém parafrázoval slavné vyjádření amerického prezidenta Johna Kennedyho „Ich bin ein Berliner“. Vystrčil poslancům česky i mandarínsky řekl „Já jsem Tchajwanec“. Za prohlášení se dočkal dlouhotrvajícího potlesku.

Návštěva vzbudila v tchajwanské společnosti značnou pozornost. Na Vystrčila či členy jeho delegace neustále čekaly desítky novinářů, kameramanů či fotografů. Pozornosti se těšil kromě Vystrčila také pražský primátor Zdeněk Hřib. Jeho páteční tiskové konference se zúčastnilo přes 50 zástupců médií.

Koronavirus ONLINE: Nákaza v okolí Babiše. A nemoc ve vedení u Petříčka

Video z předávání státního vyznamenání in memoriam bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, který cestu na Tchaj-wan začal před svou smrtí plánovat, si na sociálních sítích podle pracovníků české delegace pustily statisíce lidí.

Čína návštěvu kritizuje

Zatímco obchodní vztahy ostrova se zahraničím jsou poměrně čilé, cizí delegace na vysoké politické úrovni se zřetelem na odpor pevninské Číny na Tchaj-wan jezdí vzácně.

Premium

Čínské výhrůžky a urážky Vystrčila: Expert řekl, co znamená „zaplatit vysokou cenu“

Proti Vystrčilově návštěvě se Čína ostře ohradila. Její ministr zahraničí Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR vzkázal, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Překročil prý totiž podle Pekingu „červenou čáru“. Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi ČR a Čínou. Čínské vyjádření odmítly nejen česká diplomacie, ale také Německo, Francie i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Cesta pod pláštěm koronaviru

Cestu doprovázela přísná hygienická opatření kvůli pandemii koronaviru. Delegace, ve které bylo osm senátorů, pražský primátor Hřib nebo téměř čtyři desítky podnikatelů, musela podstoupit již v ČR dva testy na koronavirus, další dva přímo na Tchaj-wanu. O negativních testech pak tchajwanská média bezprostředně informovala veřejnost. Členové delegace mohli hotel opustit jen na předem domluvené akce a využívat mohli jen určené hotelové prostory.

Na Tchaj-wan ho doprovázeli zástupci 36 českých firem. Cesty se zúčastnily menší a střední podniky, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Přínos pro jejich podnikání hodnotily na čtvrtečním setkání s Vystrčilem pozitivně.

Vystrčil českým médiím v Tchaj-peji řekl, že cestu hodnotí jako úspěšnou. „Cíle, které jsme si předsevzali, se podařilo splnit, takže jsem spokojen,“ řekl.

Kubera (†72) získal posmrtně na Tchaj-wanu vyznamenání. A Vystrčil udělal gesto

Vystrčil je přesvědčen, že Tchaj-wan nabízí pro ČR obrovský potenciál. Musí se ale podle něj nyní zapojit i vláda, zejména ministři průmyslu a obchodu či zahraničí. „Protože to, co Tchaj-wan nabízí, ať se to týká investic nebo spolupráce ve vědě a výzkumu, inovací, to jsou úžasné možnosti, které by Česku v rozvoji mohly velmi pomoci,“ poznamenal. Chtěl by proto mluvit s vládou o tom, že by ČR měla využít toho, že Tchajwanci a Tchaj-wan jsou „ochotni vstoupit do Evropy právě přes Českou republiku“.

Zmínil, že je potřeba umožnit přístup tchajwanským podnikatelům do České republiky. „Oni dneska nemůžou přijet jen tak. Musí mít speciální povolení od ministerstva,“ řekl. Česko by také podle něj nemělo dělat „zbytečné problémy“ Taiwan Cooperative Bank, pokud se rozhodce v ČR založit pobočku. Pomáhat je také podle něj potřeba s přímou linkou mezi Tchaj-pejí a Prahou.Také přečtěte

Automobilkám chybí čipy, tchajwanští výrobci jim dají přednost

„Výrobci čipů jsou ochotni vyhovět žádosti vlády a pokusí se zaměřit co nejvíce na automobilové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *