Web zprávy

Miloš Zeman: Vystrčila nebude kvůli Tchaj-wanu zvát na hradní porady

„To hodnotím, jako klukovskou provokaci, kdybych měl být velmi stručný,“ opřel se za cestu na Tchaj-wan do Vystrčila Zeman. Šéf Senátu si prý postavil hlavu proti všem ostatním ústavním činitelům – tedy prezidentovi, premiérovi, předsedovi Poslanecké sněmovny i ministru zahraničí, kteří na poradě svolané na Hrad, nesouhlasili s Vystrčilovou cestou.

„Pan Vystrčil byl v situaci, kde jeho návrh na cestu na Tchaj-wan odmítli všichni. On přesto na ten Tchaj-wan jel. No takže já z toho vyvozuji, že není důvod, aby se pan předseda Vystrčil nadále účastnil porady ústavních činitelů. Nebudu ho tedy zvát, protože kdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ dodal Zeman, podle kterého se schůzka ústavních činitelů k zahraniční politice koná jednou za čtvrt roku.

Vystrčil podle Zemana svou cestou nerespektoval své kolegy a ve chvíli, kdy označil Tchaj-wan za samostatný stát, prý nelze jeho počínání považovat za nic jiného, než politickou chybu. „Neříkejme tomu trest. Říkejme tomu, že je to urážka svých kolegů, protože on si říká: já jsem někdo víc, než vy ostatní,“ dodal Zeman. Podle prezidenta navíc Vystrčilova cesta nepřinese České republice nic.

Dohady o lži a páteř

Vystrčil na Zemanova slova reagoval ostře. V druhé části pořadu Partie na CNN Prima News uvedl, že prezident nemluvil pravdu, když hodnotil jeho cestu na Tchaj-wan. „Je mi to líto, ale třikrát lhal,“ řekl rázně Vystrčil. Podle něj jedna ze lží byla, že se na schůzce ústavních činitelů hlasovalo o jeho cestě. „Nemůžeme hlasovat o něčem, o čem jsme ještě nerozhodli,“ vysvětloval šéf Senátu s tím, že se rozhodl až létě.

Vystrčil dojal tchajwanského premiéra. Nad pivem řešili stavění mostu a „zámek lásky“

Vadí mu také Zemanovo vyjádření, že podle něj označil Tchaj-wan za samostatný stát. To ale nikdy neudělal. A podotkl, že poslední schůzka se konala v březnu, takže není pravda, že by se se Zemanem setkával co čtvrt roku. „Není dobré manipulovat fakty a říkat věci, které se nestaly,“ řekl Vystrčil.

Do diskuze se připojil i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten sdělil, že mu samotná cesta šéfa Senátu nevadí, ale „cítí urážku ve výrocích pana předsedy“. Zejména upozornil na pasáž z jeho projevu, že Vystrčil jel na Tchaj-wan narovnat páteř. „Já mám rovnou páteř, všichni máme rovnou páteř,“ komentoval Babiš a dodal, že Vystrčil svými činy poškodil naši zem: „On kálí do našeho hnízda, do hnízda jménem Česká republika.“

Cestu také hodnotí jako vzkaz před podzimními volbami do Senátu. Čínské straně to bude vysvětlovat, aby netrpěly české firmy. Vystrčil je přesto přesvědčen, že návštěva Tchaj-wanu přinesla českému byznysu více užitku než škody. 

Zeman chápe čínskou kritiku

Čínskou reakci, podle které šéf českého Senátu zaplatí vysokou cenu, označil Zeman za přehnanou. „Toto je náš domácí úkol, vyřešit si tento problém na svém vlastním hřišti. Na druhé straně – lze pochopit čínskou kritiku tohoto kroku,“ nechce Zeman, aby se Čína vměšovala do záležitostí České republiky.

Slova čínských představitelů pak český prezident označil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jako výhrůžku. „Pokud Čína vyjádří pouze nesouhlas, je to v pořádku. Pokud bude vyhrožovat, tak to už v pořádku není. Je to samozřejmě výhrůžka. Pro chování pana předsedy Senátu nemám žádné pochopení. A pokud jde o čínského ministra, myslím si, že to trochu přehnal,“ dodal Zeman k diplomatické přestřelce, po které byl čínský velvyslanec v Praze na koberečku na ministerstvu zahraničí.

První slova Vystrčila po návratu z Tchaj-wanu: Babiš by měl přemýšlet, pak mluvit

Cena, kterou Vystrčil podle Zeman za svou tchaj-wanskou misi zaplatí, bude vysoká do té míry, že mu Čína odepře cestu do země. „A to je vše,“ míní Zeman.  

Spor s Kuberovou pokračuje

Cestu na Tchaj-wan plánoval původně Vystrčilům předchůdce v čele Senátu Jaroslav Kubera. I s jeho plánem Čína nesouhlasila a poslala Kuberovi přes Pražský hrad dopis, který rodina označila za výhrůžky. Hrad se ale k listu stavěl laxně. I proto vdova po zesnulém šéfovi Senátu Věra Kuberová odmítla převzít pro Jaroslava Kuberu ze Zemanových rukou státní vyznamenání.

„Je to pravda, já to respektuji. Je mi to líto, kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem, byť in memoriam, je něco, co by Jardovi Kuberovi zcela určitě patřilo,“ míní Zeman.

Kuberova žena potvrdila své rozhodnutí nepřevzít vyznamenání 28. října na Pražském hradě webu Seznam zprávy. Podle Zemana se teď jen veze na vlně, kdy je o její vyjádření i ve spojitosti s cestou Miloše Vystrčila na Tchaj-wan zájem.

Vdova po Kuberovi (†72) odmítla metál od Zemana: Manžel by si to nepřál, říká

„Paní Kuberová se teď dočasně a krátkodobě ocitla ve světě ramp, vydává různá prohlášení, která podle mého názoru nestojí za to komentovat,“ pustil se do Kuberové Zeman.

V minulých týdnech si prý prezident na Zámku v lánech pročítal asi 40 životopisů těch, kterých se chystá vyznamenenat. Už v minulém roce avizoval, že in memoriam vyznamená Karla Gotta a ocenění převezme nynější vládní zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Zeman o jeho vyznamenání jako první promluvil v pořadu Blesk Zpráv S prezidentem v Lánech, dnes na Primě toto rozhodnutí zopakoval. Prymula prý v říjnu vyznamenání přijme. „Oni ho (vyznamenání) v podstatě přijmou všichni, s výjimkou paní Kuberové,“ uzavřel Zeman.

„Navalnyj se musí vyřešit“  

Podle prezidenta se musí vysvětlit všechny nezodpovězené otázky v případě údajné otravy ruského opozičního politika Alexeje Navalného. V opačném případě podle Zeman dopadá stín na všechny země, včetně Ruska. „Je v zájmu všech, i Ruska, aby se tato kauza vysvětlila. To znamená – kdo tuto otravu spáchal, kdo si ji objednal a kdo zaplatil. Pokud zůstane otazník nad touto kauzou, tak to samozřejmě poškodí všechny země,“ míní prezident. 

Zeman také nevyloučit, že by mohl za otravou Navlného stát ten samý člověk či instituce jako v případě agenta Skripala. 

„Vzhledem k tomu, že tady už byla kauza Skripal kde, byl rovněž novičok použit. Tak se dá pouze tvrdit, že ať  to organizoval kdokoliv, byl to patrně tentýž člověk nebo instituce, který organizoval pokus o zavraždění pana Skripala,“ míní Zeman.   

Navalnyj měl problémy už v minulosti:

Zeman se zmínil také o vyhrocené situace v Bělorusku, kde protestují lidé kvůli výsledkům prezidentských voleb, ve kterých vyhrál Alexandr Lukašenko. Zeman vidí smysl v sankčním seznamu, zároveň by ale také nechal překontrolovat odevzdané volební hlasy. 

„Já si myslím, že ten black list je klidně možný. Já bych navrhoval přepočítání volebních lístků, pak se ukáže, kde je pravda,“ dodal Zeman k situaci v Bělorusku. Také přečtěte

Tesla žaluje bývalého zaměstnance. Měl vynášet tajnosti jen pár dní po nástupu

Tesla najala 28. prosince minulého roku Khatilova jako inženýra softwarové automatizace. Krátce poté, co se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *