Web zprávy

Miloš Zeman: Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu byla „klukovskou provokací“

ČTK6. září 2020 • 12:10

Vystrčil podle něj nerespektuje pravidla a většinový názor nejvyšších ústavních činitelů na zahraniční politiku, proto ho na další setkání už nepozve. „Kdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ prohlásil. Podle Zemana to neznamená trest pro druhého nejvyššího ústavního činitele, Vystrčil ale svým postojem urazil ostatní účastníky schůzek sloužící ke koordinaci české zahraniční poltiky. „Říká si (Vystrčil), jsem někdo víc než vy ostatní,“ řekl Zeman.

Pokud Čína s Vystrčilovou návštěvou vyjádřila nesouhlas, má pro to prezident pochopení, pokud ale bude vyhrožovat, v pořádku to není, dodal. Čínský ministr zahraničí Wang I na adresu předsedy českého Senátu řekl, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny.

„Pro chování pana předsedy Senátu nemám žádné pochopení. A co se týče čínského ministra, myslím, že to trochu přehnal,“ řekl na Primě Zeman. Čínské vyjádření odmítly česká diplomacie, ale také Německo, Francie nebo slovenská prezidenta Zuzana Čaputová. Zeman také v rozhovoru označil Senát za nejzbytečnější instituci, kterou Česká republika má.

Když je Vystrčil taková nula, proč o něm Babiš, Filip a další pořád hovoří?

Viliam Buchert
5. září 2020 • 13:14

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes uvedl, že českou zahraniční politiku dělá vláda, nikoli předseda Senátu. Reagoval tím na sobotní vyjádření čínského velvyslanectví v Praze k Vystrčilově návštěvě Tchaj-wanu, kterou označila za hrubé porušení národní suverenity Číny a vážné zasahování do čínských vnitřních záležitostí. „Na naší politice vůči Číně, kterou jsme si definovali v 90. letech, se nic nemění. Jsem přesvědčen, že nejdůležitějším krokem k udržení našich vztahů je, že se konečně vzdáme emocí, které do dialogu o strategickém partnerství nepatří,“ sdělil šéf české diplomacie ČTK.

Velvyslanectví také vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny a přijalo „konkrétní opatření k odstranění nepříznivých dopadů souvisejících se vzniklým incidentem a přijala konkrétní kroky k udržení stabilního rozvoje čínsko-českých vztahů“.

Vystrčil už při dřívější čínské kritice odmítl, že by politiku jedné Číny porušil. Česko má podle něj s Čínou vyjednáno, že má právo na vlastní politiku jedné Číny.

Vztahy s Čínou zničila servilita Zemana, politiků ČSSD a nepřijatelné výhružky Pekingu

Viliam Buchert
2. září 2020 • 11:17

Nevýhodné vazalství s Čínou se nám vyplatí ukončit. I za cenu ekonomických turbulencí

Luděk Niedermayer
4. září 2020 • 10:00Také přečtěte

Navalnyj zvedl ceny letenek do Moskvy

Kritik Kremlu, který se od srpna v Německu zotavoval z údajného pokusu o otravu jedem …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *