Web zprávy

Ministerstvo chtělo transformací zemědělského ústavu ušetřit. Podle kontrolorů ale byly náklady vyšší | iROZHLAS

Ministerstvo zemědělství nevyhodnotilo sloučení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se Státní rostlinolékařskou správou v roce 2014. Resort chtěl transformací ušetřit peníze i snížit byrokracii, její dopady ale ani po letech neznal. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V hospodaření ústavu v letech 2014 až 2018 kontroloři nenalezli zásadní nedostatky, odhalili pouze dílčí chyby v účetnictví, evidenci majetku či zveřejňování povinných informací, uvedl v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Reakci ministerstva i zemědělského ústavu ČTK zjišťuje.


Stát nemá přehled o stavu silničních mostů. Zanedbává jejich opravy, kritizují kontroloři


Číst článek

Resort podle kontrolorů nevyhodnotil přínosy sloučení obou institucí, a tak ani po letech neměl informace o tom, zda a kolik peněz se podařilo ušetřit ani na kolik spojení vyšlo.

„Přitom v roce 2015, kdy se podle ministerstva zemědělství měly úspory už plně projevit, očekával resort oproti roku 2012 úspory dosahující téměř 97 milionů korun. Ve skutečnosti výdaje ústavu ve stejném roce naopak vzrostly téměř o 37 milionů korun,“ zjistili kontroloři.

Resort podle nich navíc ani nezjišťoval, zda se odstranila duplicita činností obou institucí, či se snížila byrokratická zátěž. „V součtu tak celkové reálné dopady transformace ministerstvo fakticky v době kontroly neznalo,“ upozornili kontroloři.

Z pohledu hospodaření ústavu nezjistil NKÚ zásadní nedostatky, které by se týkaly nakládání s penězi a majetkem státu. V některých případech však kontroloři našli dílčí nedostatky.


Přínos dotací na demolici budov je podle kontrolního úřadu malý. ‚Ryze formální závěry,‘ reaguje resort


Číst článek

Ústav tak například v sedmi případech neuveřejnil v registru smluv nebo na profilu zadavatele smlouvu či objednávku, případně je zveřejnil pozdě. Dále v účetní evidenci vedl podle NKÚ třetinu z prověřených nemovitostí nesprávně.

Hospodaření kontroloři prověřili na vzorku majetku a peněz v hodnotě 625 milionů korun z celkového majetku ústavu přesahujícího dvě miliardy korun.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) je správní úřad s centrálou v Brně a regionálními pracovišti. Jeho činnost stanovují předpisy Evropských společenství a zvláštní zákony, například zákon o vinohradnictví a vinařství, o krmivech, o oběhu osiva a sadby, o ochraně chmele nebo o hnojivech. Ústav mimo jiné vykonává odborné činnosti podle zákona o ÚKZÚZ a je také pověřen dělat úřední kontroly ekologického zemědělství.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Equa bank klesl zisk o 55 procent

Celková bilanční suma Equa bank, tedy součet jejích aktiv nebo pasiv, meziročně stoupla o 15 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *