Web zprávy

Ministr Blatný poprvé ve Sněmovně: Opatření zabírají, ale musí trvat dál

Pokud lidé přestanou dodržovat platná opatření, jejich účinek se nedostaví, stát se dostane na hranici lůžkových kapacit, varoval nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek ve Sněmovně.

Blatný ve Sněmovně vystoupil vůbec poprvé. A to poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení stavu nouze do 3. prosince.

ŽIVĚ: Babiš žádá o prodloužení stavu nouze do 3. prosince. Dokdy ho budou chtít poslanci?

„V současné době, a řekl to tady pan premiér, se nacházíme v klíčovém bodu zlomu, kdy v následujících dvou týdnech by mohlo začít ke zlepšování situace a ke zpomalení rychlosti šíření viru v populaci,“ podotkl ve Sněmovně Blatný. Snížil by se tak tlak na nemocniční lůžka, věří ministr.

„Proč tomu tak je? Proč byste mi měli věřit? Proč se něco takového děje? Právě proto, že opatření, o kterých mluvil premiér a byla přijata 14.10., se nyní postupně začínají projevovat. 10 až 14 dní minimum na to, aby se něco projevilo tak, abychom to byli schopni zachytit jako statisticky významnou změnu. Došlo k poklesu hodnoty reprodukčního čísla, které se v současné době pohybuje mezi 1,1 a 1,2 a to je zásadní. Dále se nezvyšuje procento pozitivních testů vztažených na počet testů. Říkám záměrně nezvyšuje, je nicméně stále vysoké, což odpovídá právě komunitnímu šíření,“ uvedl Blatný.

Blatný se hájí: Proč covid-19 označil za horší chřipku? A podepsal petici proti Babišovi?

„Zdá se, že poslední opatření mají – a teď mě prosím opravdu vezměte za slovo – velký potenciál šíření zpomalit. Ale jenom tehdy, když je budeme striktně dodržovat,“ podotkl ministr.

Systém zdravotní péče ohrožuje nedostatek personálu, nikoli nedostatek lůžek nebo techniky. Zásadně ohroženou skupinou jsou senioři, varoval Blatný, který byl do funkce uveden ve čtvrtek.

Blatného předchůdce Roman Prymula (za ANO) skončil po výzvách k odstoupení kvůli tajné noční schůzce v uzavřené restauraci na Vyšehradě, o které informoval deník Blesk.Také přečtěte

V Singapuru otevřeli luxusní hotel jen pro novopečené matky s novorozenci

Hotel KAI Suites byl navržen tak, aby v něm ženy mohly strávit klidný poporodní pobyt. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *