Web zprávy

Místo doktora se o alkoholiky stará sestra. ‚Máme obavu o jejich zdraví,‘ varuje ředitelka domova | iROZHLAS

Téměř pět desítek klientů domova se zvláštním režimem v Teplicích nad Metují se ocitlo prakticky bez lékařské péče. Praktik Jaromír Langer, se kterým má zařízení smlouvu, totiž za svými pacienty odmítá chodit. A náhradu se domovu v pohraničí najít nedaří.Původní zpráva
Teplice nad Metují

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítPraktický lékař Jaromír Langer do domova nedochází, přijít odmítá i při telefonické urgenci kvůli konkrétnímu případu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka RGBStock | Zdroj: Fotobanka RGBStock

Domov Dolní zámek v Teplicích nad Metují je v Česku jedno z pouhých dvou zařízení nabízejících sociální služby lidem závislým výhradně na alkoholu. Teď se jeho klienti ocitli v těžko řešitelné situaci kvůli poskytování základní lékařské péče.

„Lékařská péče pana doktora Langera je v podstatě nulová. Pan doktor sem nechodí,“ popisuje pro královéhradecký Český rozhlas vážný problém zařízení s téměř padesáti klienty denní sestra Kateřina Menclová.

Lékař domova Dolní zámek v Teplicích nad Metují odmítá pacienty. Natáčel Václav Plecháček

V nasmlouvaných termínech praktický lékař Jaromír Langer do domova nedochází, přijít odmítá i při telefonické urgenci kvůli konkrétnímu případu.

Menclové pak nezbývá nic jiného než volat záchranku, v méně závažných případech se pak obrací s prosbou o radu na lékaře v okolí.

„Podle toho, co je klientovi – usoudím, zavolám, poradím se. A lékaři v okolí to vědí. Takto by to být nemělo, správně by sem měl pan doktor dojít, začít konat a já mu budu k ruce jako zdravotník,“ doplňuje denní sestra.

Obavy o zdraví

Domov Dolní zámek je přitom specifické zařízení pro alkoholiky, řada z nich má přetrvávající zdravotní obtíže. Podle ředitelky Lucie Havrdová někteří téměř nekomunikují, většina je nesoběstačná.

„Pan doktor opakovaně porušuje podmínky smlouvy. Myslím, že v našem zařízení už máme všichni reálnou obavu o zdraví našich klientů,“ podotýká Havrdová.


Dvacet zubařů na 55 tisíc lidí. Ve Šluknovském výběžku na Děčínsku chybějí stomatologové


Číst článek

Lékař Langer se k případu odmítl vyjádřit, na žádnou z otázek neodpověděl: „Nechci dávat žádný vyjádření,“ odpověděl.

Vedení Domova Dolní zámek v Teplicích nad Metují už přitom smlouvu s lékařem, respektive společností, ve které je jednatelem, třikrát vypovědělo, nakonec ale pokaždé ustoupilo.

„Jsme u hranic, kde nejsou lékaři. Je jich nedostatek. Takže nemáme možnost najít nového doktora. Nedaří se to.“

Klienti zařízení jsou tak stále závislí na péči lékaře Langera. Ten je přitom nepravomocně odsouzený za podvody vůči zdravotním pojišťovnám a šíření toxikomanie.

Několik stížností na něj eviduje i Česká lékařská komora, jak uvedl mluvčí organizace Michal Sojka. Zákon ale komoře neumožňuje žádné rychlé řešení typu předběžného opatření, kdy by bylo možné postavit lékaře mimo službu. „Určitou možnost má krajský úřad, který může v určitých případech odebrat registraci,“ upřesňuje.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje už dostal písemný podnět a jeho zaměstnanci chtějí situaci co nejdříve řešit.

Václav Plecháček

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Přehledně: Co se od pátku mění

Od pátku 25. února přibyl do seznamu vládních opatření proti šíření koronaviru zákaz vstupu Čechů …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště