Web zprávy

Místo smrti 20 let vězení. Soud v Rijádu zmírnil tresty pro vrahy novináře Chášukždího | iROZHLAS

Saúdskoarabský prokurátor v pondělí ohlásil nový verdikt v kauze vraždy novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Pět lidí odsouzených za vraždu původně k trestu smrti dostalo nově 20leté vězení. Zbylí tři odsouzení dostali tresty v rozpětí od sedmi do deseti let vězení. Informovala o tom stanice Al-Arabíja. Saúdskoarabská agentura SPA napsala, že verdikt je konečný.Rijád
(Aktualizováno: 18:59 7. 9. 2020)

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítChášukdžího děti letos vrahům odpustily, což pětici odsouzenců zachránilo před vykonáním trestů smrti, ale rozhodnutí o vině se nezměnilo | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Kvůli vraždě novináře spáchané v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu bylo v Saúdské Arábii vyšetřováno 31 lidí. Z nich 21 bylo zatčeno a proces pak začal s 11 z nich. Konal se ale za zavřenými dveřmi a podle kritiků neodpovídal mezinárodním standardům. Prokuratura pro pětici souzených požadovala tresty smrti.

Zvláštní vyšetřovatelka OSN Agnès Callamardová dnes verdikt odsoudila jako „soudní parodii“. „Tyto rozsudky nemají žádnou právní ani morální legitimitu,“ napsala Callamardová na twitteru. „Padly na závěr procesu, který nebyl ani spravedlivý, ani průhledný.“ Ke kritice se připojila i turecká snoubenka zavražděného Chášukdžího, která proces označila za „frašku“.


Odpouštíme otcovým vrahům, napsaly děti zabitého novináře Chášukdžího na konci ramadánu


Číst článek

Loni v prosinci rijádský trestní soud vynesl tresty smrti nad pěti lidmi usvědčenými podle tehdejší zprávy z přímé účasti na vraždě. Další tři lidé dostali tresty vězení v úhrnné délce 24 let a tři zbylí pak byli osvobozeni.

Chášukdžího děti letos vrahům odpustily, což pětici odsouzenců zachránilo před vykonáním trestů smrti, ale rozhodnutí o vině se nezměnilo.

Likvidace Chášukdžího, který si přišel na konzulát vyřídit osobní doklady a jehož tělo se dosud nenašlo, obrátilo pozornost světa na korunního prince Muhammada bin Salmána. Mnohé státy jsou toho názoru, že právě on dal k zabití nepohodlného kritika pokyn. Princ to ale odmítá.

Další proces byl letos zahájen v Turecku, které soudí za vraždu v nepřítomnosti 20 lidí, mezi nimi i bin Salmánovy spolupracovníky. V Turecku je nejvyšší možný trest doživotí.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

ON-LINE: Policistům s kontrolami dodržování restrikcí pomáhají vojáci

Do kontrol dodržování přísných opatření, především zákazu pohybu mezi okresy se od úterý zapojí 3834 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště