Web zprávy

Mladý demokrat Ossoff bojuje o Senát. V Georgii, kde téměř všechny důležité volby vyhráli republikáni | iROZHLAS

Posledních dvacet let vyhrávali ve státě Georgia téměř všechny důležité volby republikáni, ke kterým patří i nynější prezident Donald Trump. Pak se ale objevil mladý zástupce demokratů Jon Ossoff, který ve 30 letech prolomil rekord v počtu peněz vybraných na volební kampaň do Sněmovny reprezentantů. A v takzvaném broskvovém státě spustil vlnu demokratického optimismu. Teď má naději dostat se do Senátu. Zda se mu to podaří, se rozhodne za týden.Od zpravodaje z místa
Athény (Georgie)

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMladý člen demokratů Jon Ossoff na fotografii z roku 2017 | Foto: Chris Aluka Berry | Zdroj: Reuters

„Líbí se mi na něm, že se snaží mluvit se svými voliči. Pravidelně navštěvuje různá města v celé Georgii, opravdu se snaží všem naslouchat a pak také sliby dodržovat. A také se pokouší prosazovat téma životního prostředí. Potřebujeme víc mladých senátorů, kteří budou prosazovat zelenou budoucnost,“ vysvětluje pro Radiožurnál demokratický dobrovolník Jessie.

Mladý demokrat Ossoff bojuje o Senát. V Georgii, kde téměř všechny důležité volby vyhráli republikáni. Natáčel Jakub Lucký

Téma globálních změn klimatu je jedním z těch, které Ossoffa od jeho republikánského konkurenta výrazně odlišuje. David Perdue totiž pochybuje o tom, že změnu klimatu způsobuje člověk a patřil mezi ty senátory, kteří vyzývali Trumpa, aby odstoupil od Pařížské klimatické dohody.

Ossoff ve svém projevu k několika stovkám lidí v rouškách především vyzdvihoval další demokraty, kteří kandidují v různých místních volbách. Podtrhl ale i to, že Georgie má šanci pomoct demokratické straně ovládnout Senát, který je pro prezidenta velmi důležitý. Schvaluje totiž například ministry nebo soudce na vyšších instancích.

„Je to v tuto chvíli ten správný kandidát pro Georgii a zastává stejné postoje jako já,“ shrnuje Leora názor skoro všech mladých, kterých je v davu většina.

Podle jeho stranického kolegy Jonathana Wallace spustil Ossoff svou kandidaturou před třemi lety vlnu demokratické aktivity. Vybral tehdy rekordní sumu peněz, a i když nakonec v druhém kole boje o místo ve Sněmovně reprezentantů prohrál, lidé zůstali aktivní. Na otázku, jak se mu to povedlo řekl, že mu nepřímo pomohl prezident Trump:


Amerikanista: Vsadil bych na vítězství Trumpa. I kdyby ale nakrásně vyhrál, politická změna přijde


Číst článek

„Ve Spojených státech se teď děje to, že máme prezidenta s krajně pravicovými a autoritářskými sklony. A ta hrozba, která z toho pro naši zemi vyplývá, vykřesala jiskru občanské renesance a aktivismu, jehož cílem je ochránit naši republiku a vrátit ji k jejím původním hodnotám, univerzálním lidským právům.“

Ne všichni jsou ale Ossoffem nadšení. Třeba obchodník se zásobami pro letectví Pat bude volit republikána Perdua.

„Jsem konzervativní křesťan a on tyhle hodnoty zastává. Bojuje za obyčejné lidi z Georgie a já nemám rád liberální přístup demokratů,“ vysvětluje.

Zda Ossoff v boji o senátní křeslo uspěje, se ukáže za týden. Organizace FiveThirtyEight, která sdružuje a analyzuje předvolební průzkumy, dává o trochu větší pravděpodobnost tomu, že vyhraje jeho republikánský protivník John Perdue.

Jon Ossoff během kampaně kandidáta demokratů Jose Bidena na prezidenta USA v Atlantě, hlavním městě amercikého státu Georgie | Foto: Dustin Chambers | Zdroj: Reuters

Jakub Lucký

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Kolumbii děsí Escobarovi hroši. Do roku 2040 jich může být přes tisíc

Podle deníku El Espectador experti z několika univerzit v Kolumbii a Mexiku loni varovali, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *