Web zprávy

Modrým zónám v Praze 4 hrozí zrušení kvůli chybě na úřední desce


Čtvrtá městská část rozšiřovala parkovací zóny do oblasti Braníka, Podolí, Krče a Michle v prosinci loňského roku.

„Když jsem se chtěl detailně podívat, kde všude opatření začala platit, dostal jsem elektronicky jen písemnou část, která neobsahovala nákresy. Opatření nebylo na elektronické úřední desce nahrané celé a to je problém. Kdyby se to dlouhodobě neřešilo, tak bude přibývat lidí, kteří mohou ve vybrané oblasti dostat pokutu bez zákonného důvodu,“ popsal opoziční zastupitel Viktor Derka (Piráti), který na problém upozornil magistrát.

Odbor pozemních komunikací a drah pražského magistrátu 1. září rozhodl o zrušení takzvaného opatření obecné povahy, které městská část vydala. 

Správní řád dovoluje, aby opatření obecné povahy nemuselo na fyzické úřední desce obsahovat všechny přílohy, je ale zapotřebí, aby bylo komplet vyvěšené také elektronicky, v celém znění. Kvůli chybě úředníka se to v případě vyhlašování zón nestalo.

Jaký bude dopad chyby do praxe, zatím není jasné. Rozhodnutí magistrátu o zrušení rozšířených zón vstoupí v platnost patnáct dní od vyvěšení na úřední desce. Zatím o něm byla informována městská část, ale veřejně vyvěšeno nebylo.

Není ani jasné, jak bude problém řešit samotná radnice. Ta se magistrátním dokumentem začala zabývat až od čtvrtka, kdy byl doplněn o elektronický podpis. 

„V současné době se Praha 4 s rozhodnutím magistrátního odboru pozemních komunikací seznamuje. Reagovat konkrétně proto budeme později,“ sdělil mluvčí městské části Vít Drbal.

Problém může nastat také s řidiči, kteří v rozšířené oblasti dostali pokutu.

„Pokud někomu běží řízení za spáchaný přestupek, tak může namítnout, že opatření bylo přijato v rozporu se správním řádem a neměl by nic platit. Až nabude zrušovací rozhodnutí právní moci, tak by měli mít nárok na vrácení peněz všichni, kteří zde v průběhu roku platili za přestupek za špatné parkování,“ míní Derka.

Ve vedení Prahy 4 funguje koalice ANO, ODS a TOP 09, která v loňském roce odvolala starostu a několik radních. Novou starostkou se stala Irena Michalcová z ANO.

Důvodem mělo být několik pochybení tehdejší koalice v čele s Piráty, kteří zde v roce 2018 volby vyhráli. Opozice jim vyčítala nezvládnutou situaci s dopravou a postup při zavádění parkovacích zón.

Také přečtěte

Požár domu v Lošticích nepřežil muž. Zemřel, když ho nakládali do vrtulníku

Požár domu v Lošticích na Šumpersku (17. ledna 2021). | foto: HZS OLK Hořící dům stihl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *