Web zprávy

Mohla by být architektonickou pýchou Prahy. Štěpánská pasáž však pustne


Architektonicky bohatá třicátá léta minulého století dala vzniknout prvorepublikové pasáži kousek od Václavského náměstí. Kdyby všechno v ulici nebylo omšelé, poničené a polepené nevkusnými reklamami, byl by to dnes krásný, oblíbený a skoro až výstavní prostor.

„Je to takzvaná Baumannova pasáž, jak zní původní název, která dodnes propojuje ulici Štěpánskou a Ve Smečkách. Je součástí komplexu čtyř domů, které sloužily k různým účelům. Dole byly obchody, nahoře byty. Ty navrhl významný český architekt Evžen Rosenberg, který v Praze postavil dalších šest činžovních domů,“ vypráví historik architektury Zdeněk Lukeš.

Rosenberg použil při realizaci pasáže celou řadu noblesních detailů, například chromovou ocel nebo sklobetonové klenby. Kromě klasických funkcionalistických prvků je tu i řada zajímavostí. Mezi ně patří portál, do kterého je vsazená deska, která zaznamenává historii domu.

Jedna z nejhezčích moderních českých pasáží vypadá ovšem dnes trochu zanedbaně a bylo by potřeba jí trochu zvelebit. „První pokusy tady jsou. Je tu bar, který podléhá funkcionalistickému stylu. Přesto je tu vidět spousta zdevastovaných částí,“ dodává Lukeš.

Kdyby se někdo památkově chráněnou pasáž pokusil zrekonstruovat a navrátit jí různé architektonické detaily, osvětlení a nerezové prvky, mohla by to být pýcha moderní Prahy.

Také přečtěte

Zasedá Ústřední krizový štáb, řešit bude i doporučení k nošení respirátorů

Ve středu opět zasedá Ústřední krizový štáb, na pořadu dne jsou opatření proti šíření koronaviru, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *