Web zprávy

Moria: Přeplněný uprchlický tábor v plamenech: Migranti utíkají se sbalenými kufry

Podle šéfa sdružení místních hasičů „shořelo 99 procent tábora a požár stále pokračuje“. Také fotoreportér agentury AFP uvedl, že je v plamenech téměř celý tábor, místní server Lesvospost uvádí, že shořely 3000 stanů, tisíce obytných kontejnerů, administrativní budovy v táboře i místní klinika. „Žadatelé o azyl utíkají po svých z tábora směrem k přístavu v Mytilini, ale blokují je vozidla pořádkových sil,“ uvedl fotoreportér AFP. Na silnici k přístavu se podle agentury nachází asi 500 lidí, zbytek obyvatel tábora se ukrývá v kopcích kolem tábora.

„Celý tábor je v plamenech. Všechno hoří. Lidé utíkají,“ napsala v noci na twitteru asociace Stand By Me Lesvos, která zprostředkovává kontakty mezi utečenci v táboře a místními obyvateli. Později uvedla, že se k ní donesly zprávy o tom, že někteří místní útočí na utíkající žadatele o azyl a brání jim ve vstupu do blízkých vesnic.

„Na ostrově Lesbos byl vyhlášen stav nouze,“ uvedl v televizi mluvčí vlády. Kabinet bude o situaci na ostrově jednat dnes ráno na mimořádném zasedání společně s náčelníkem generálního štábu.

Informace o možné příčině požáru se podle DPA různí. Někteří obyvatelé tábora hovořili o žhářství ostrovanů. Podle jiných zpráv požár založili migranti. Místní hasiči v prohlášení uvedli, že jim některé skupiny utečenců bránily ve vstupu do hořícího tábora.

„Pod troskami ještě někdo žije,“ věří Čech z Lékařů bez hranic. V Libanonu stavěl nemocnici

Řecká agentura ANA uvádí, že požár založili někteří žadatelé o azyl, kteří dostali přikázáno uchýlit se do izolace, protože měli pozitivní test na koronavirus, nebo se pohybovali v blízkosti osoby, u niž se SARS-CoV-2 nedávno prokázal.

Tábor Moria, kde pobývá přes 12.000 lidí, a jeho kapacita je tak více než čtyřnásobně překročená, je často terčem kritiky humanitárních organizací. Minulý týden byla v zařízení zavedena karanténa, poté co se u jednoho žadatele o azyl prokázal koronavirus. Nákaza se tam od té doby potvrdila u dalších 35 lidí.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru „všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními“.

Požáry poháněné silným větrem podle Reuters propukly také na dvou dalších místech na Lesbu.Také přečtěte

Bourání pomníků? Před 100 lety se řešil habsburský odkaz

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště