Web zprávy

Moria: Z vyhořelého tábora evakuovali 400 dětí bez rodin. Tisíce uprchlíků živoří na silnicích a v lesích

Tábor zachvátily plameny v noci na středu a podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Ve středu večer vypukl další požár, který se podařilo hasičům uhasit, avšak podle televize zničil to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni. I druhý z požárů byl podle řeckých úřadů založen úmyslně.

„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi a dokazují, že se nesnaží zajistit si lepší život,“ řekl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Uvedl také, že ti, kdo ohně založili, to udělali, protože si „mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se šmahem z ostrova“. „Neodejdou z něho kvůli požáru,“ dodal.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se společně s dalšími zeměmi EU chtějí ujmout 400 dětí a mladistvých bez doprovodu, informovala agentura DPA. Jak by si je mezi sebe rozdělily, ještě nebylo stanoveno. Řecko prý o převzetí dalších migrantů nežádá, aby tak nevyvolalo sabotáže i v jiných táborech.

Přeplněný uprchlický tábor lehl popelem: Zapálili ho migranti, tvrdí Řekové

Také Nizozemsko se dnes nabídlo, že po požáru přijme stovku migrantů, z toho polovinu nezletilců. „Nizozemská vláda je otevřená žádosti Řecka o přijetí části nezletilých a rodin po strašných událostech v řeckém táboře Moria,“ oznámila náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Ankie Broekersová-Knolová. „V této mimořádné situaci jsou podle názoru vlády nutné mimořádné kroky,“ uvedla politička.

Například v Rakousku je přijetí migrantů z Řecka předmětem ostrých sporů uvnitř koalice lidovců (ÖVP) a Zelených. Lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer prohlásil, že migranti svolní k násilí nesmí mít v Evropě šanci na budoucnost. „Kdo pošlapává naši ochotu pomoci, nemůže v Evropě počítat s ochranou,“ řekl Nehammer.

Naopak rakouský prezident Alexander Van der Bellen, bývalý šéf Zelených, dnes na twitteru připomněl „dlouhou a velkou tradici“ Rakouska pomáhat lidem v nouzi a že uprchlíci z Morii a hlavně děti bez rodičů nyní „potřebují naši pomoc“.

Dnes ráno se mezi zbytky stanů postavenými za hranicemi hlavního tábora rozhořelo několik menších ohňů, které rozdmýchával silný vítr. Plameny napáchaly nenapravitelné škody a ze stanů zbyly jen pouhé konstrukce stojící mezi ohořelými kmeny olivovníků, popsala agentura AP.

Noc strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic v blízkosti tábora nebo na místním hřbitůvku. Policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos. Několik uprchlíků na policisty útočilo kamením.

V táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit. Podle agentury DPA se 35 nakažených ještě před požárem ukrylo a mohou nakazit mnoho dalších osob.

Ministerstvo pro migraci uvedlo, že ještě dnes udělá „všechny potřebné kroky k tomu, aby jako první na určených místech získali ubytování zranitelní lidé a rodiny“. Mezitím však skupina místních rozezlených lidí zablokovala silnici vedoucí k táboru a snažila se bránit v přístupu k materiálu potřebnému k vybudování nocleháren.

Tábor byl domovem více než 12 000 lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie, kteří uprchli kvůli chudobě a konfliktům ve svých domovských zemích. Kapacitu měl jen pro něco přes 2750 osob a humanitární organizace dlouhodobě upozorňovaly na mizerné podmínky, v jakých tam migranti žijí. Moria slouží jako smutný a ostudný symbol selhání evropské migrační politiky, píše AP.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová mají do několika týdnů představit nový pakt pro migraci. Jeho cílem bude ukončit léta sporů ohledně toho, které země mají být zodpovědné za zvládnutí přílivu migrantů a zda jejich partneři mají povinnost jim pomoci.Také přečtěte

Karanténa v Česku se prodlužuje opět na 14 dní. Blatný: Mohou za to mutace

„Tak jako jiné země, i Česká republika se vrací zpět ke 14 dnům izolace a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště