Web zprávy

Musk poslal do kosmu už třináctou várku kontroverzních Starlinků

Nosná raketa Falcon 9 se satelity Starlink odstartovala v úterý ráno místního času z amerického Kennedyho kosmického střediska na floridském Mysu Canaveral.

Družice se od nosiče zdárně oddělily a na svou oběžnou dráhu se začaly umísťovat zhruba 61 minut po vzletu rakety, informovala agentura AP.

Ještě předtím se nyní použitý první stupeň rakety Falcon 9, který se využil už dříve, po splnění úkolu vrátil na Zemi, když bez problémů dosedl v Atlantském oceánu na firemní přistávací plošině pojmenované Of Course I Still Love You.

Předchozí sadu Starlinků vynesla firma SpaceX do vesmíru zhruba před měsícem, konkrétně 3. září.

Odklady letů a obavy astronomů

Počet satelitů Starlink chce Muskova společnost rychle zvyšovat. Letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům – mimo jiné z důvodu současné epidemie koronaviru či počasí – není snadné.

Cílem původně bylo do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části Spojených států a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 000 satelitů.

To se nezamlouvá astronomům, kteří se obávají, že potenciálně vzniklé „kosmické smetí” bude značně narušovat jejich vědecká pozorování oblohy.

Také přečtěte

Berani přežili infarktový závěr, proti Tygrům přesto padli po nájezdech

Berani po výhře nad Plzní 2:0 brzy přišli o neprůstřelnost, Hufa prostřelil Najman. Domácí probrala až …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *