Web zprávy

Muskův Battery day se blíží. Co od události čekat?

Sledovaná událost společnosti Tesla už delší dobu hýbe cenou jejích akcií a vyvolává nejrůznější spekulace, ale i odhady seriózních analytiků. Mnozí analytici očekávají průlom v oblasti hustoty článku, která má klíčový vliv na dojezd a cenu elektromobilu. Šéf Tesly Elon Musk už přitom slíbil, že novinek bude víc. Tesla tak dle některých spekulací může představit i novou verzi stacionárního domácího úložiště Powerwall, což by mohlo urychlit decentralizaci v energetickém sektoru.

Například Dan Levy, analytik Credit Suisse se domnívá, že hlavním temátem události bude cena baterií. Tesla by podle něho mohla představit bateriový článek s cenovkou 75 dolarů za kilowatthodinu. „Taková baterie by z elektromobilu mohla učinit masovou záležitost,“ řekl Levy pro americký web Barron’s.

Akcie Tesly za sebou mají nejhorší den za půl roku, uzavřely poklesem o 21 procent

Analytik Adam Jonas z Morgan Stanley dokonce naznačuje, že Tesla by mohla zveřejnit plán, dle kterého bude cílit na baterii s cenou 50 dolarů na kilowatthodinu. Pokud ovšem Musk představí baterii s jakoukoliv cenovkou pod sto dolarů za kilowatthodinu, pro fanoušky i investory Tesly to bude dobrá zpráva, hodnotí Barron’s. Agentura Bloomberg odhaduje, že se průměrné náklady na výrobu baterie loni pohybovaly kolem 156 dolarů za kilowatthodinu. Na hranici kolem stovky by elektromobily měly začít být cenově konkurenceschopné vůči vozům s běžným pohonem.

K takovéto cenovce je ovšem potřeba mnohem vyšší hustota energie v článku, než jakými disponují současné baterie. Na internetu se ovšem šíří zprávy o údajné novém typu baterie Tesly, která by disponovala hustotou rekordní hustotou 325 watthodin na kilogram.

„Pokud by se Tesla skutečně dostala na tuto hustotu, bylo by to už velmi zajímavé. Dnešní Tesly mají hustotu zhruba 250, takže by se dojezd mohl zvýšit i o desítky procent. V konečném důsledku by mohla podobně výrazně klesnout i cena,“ hodnotí Tomáš Kazda z Ústavu elektrotechnologií FEKT VUT. 

„Pokud by této hodnoty Musk dosáhl i bez použití, byť malého množství kobaltu, pak si událost Battery day skutečně zaslouží pozornost, která je jí věnovaná. Výroba takových článku by byla mnohem ekologičtější a výrobci baterií by navíc nebyli závislí na zemích s autoritářskými režimy, jakou je například Kongo,“ doplnil.

A kdy přesně přijde už několikrát oddložený Battery Day? Prezentace inovací je zatím ohlášena na úterý 22. září. Čas zatím není zřejmý, mělo by se tak stát po výroční valné hromadě akcionářů společnosti Tesla, která se koná ten samý den. 

Musk splnil zdánlivě nedosažitelné podmínky pro výplatu obřího bonusu od TeslyTaké přečtěte

Jihoafrická mutace v ČR: Smrtelnější a odolnější? Virolog Černý popsal zjištění

Epidemiologická situace v České republice je nadále vážná. Aktuálně je u nás více jak 131 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště