Web zprávy

Muž, který autem najel na lidi v podchodu, si odsedí 16,5 roku

„Rozhodli jsme v intencích zrušujícího rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatoval, že vzhledem k charakteru útoku obžalovaného autem na zasahující policisty byl minimálně srozuměn s tím, že je může usmrtit, když nemohl předpokládat jejich rychlou reakci v podobě úskoku,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik. Na základě tohoto rozhodnutí vyhověl odvolací soud odvolání státního zástupce a trest obžalovanému zpřísnil.

Případ se odehrál předloni v červenci při policejní honičce v Uherském Hradišti. Šupa nechtěl zastavit hlídce, v autě totiž převážel varnu na pervitin. Ten měl v daný okamžik i v sobě. Hájil se tím, že netušil, že je v podchodu pro pěší.

Při vjezdu do 22 metrů dlouhého a dva metry širokého podchodu neměl šanci se automobilu širokému 1,85 metru vyhnout starší muž s kolem. Další dvě ženy s dvouletým dítětem stihly z podchodu utéct jen díky souhře náhod, kdy běsnící řidič chvíli nemohl přejet autem přes ležícího starého muže.

Vrchní soud o případu rozhodoval již v březnu. Zatímco část jízdy obžalovaného v úzkém podchodu pro pěší, v němž byli lidé, potvrdil soud jako pokus o vraždu spáchané na dvou a více osobách s rozmyslem, pozdější najíždění na policisty překvalifikoval z pokusu o vraždu na násilí proti úřední osobě spáchaného se zbraní.

Právě kvůli druhé části případu a zmírnění kvalifikace podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Nejvyšší soud mu vyhověl. „Lze tedy uzavřít, že eventuální úmysl ve formě srozumění je nutné spatřovat zejména v tom, že se obviněný rozjel vysokou rychlostí proti němu běžícím zakročujícím policistům, kteří měli minimum prostoru pro úskok, když při přiblížení k policistům zvyšoval rychlost vozidla a bez včasného úskoku obou policistů mohli poškození utrpět vážná zranění, včetně usmrcení,“ stojí v usnesení Nejvyšší soudu ze srpna letošního roku.

Vrchní soud ve čtvrtek projednal případ ve veřejném jednání, ale kvůli koronavirovým opatřením nepustil do jednací síně veřejnost. Obžalovaného Šupu vyslechl prostřednictvím videokonference.

Také přečtěte

Veganský životní styl je filozofie, za kterou se vydává čím dál víc Čechů

Luštěniny: Rychlou záchranu pro všední dny představují ty v plechovce, jinak je ekonomičtější namáčet a vařit …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *