Web zprávy

Muzeum paměti 20. století bude dočasně na Hradčanech

Muzeum by mělo připomínat totalitní režimy na území Československa včetně jejich odpůrců a obětí a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí. „Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh obětem boje za spravedlnost. V okolních metropolích tyto instituce běžně jsou, proto je ostudou, že muzeum připomínající hrůzy totalitních režimů u nás dodnes chybělo,” nechala se slyšet radní hlavního města Hana Kordová Marvanová (STAN).


Historik Petr Blažek popisuje chystaný projekt Muzea paměti XX. století. Jiří Marek

Podobné tematice se věnuje například Muzeum varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v polském Gdaňsku nebo Muzeum holocaustu ve Washingtonu.

Před 80 lety nastala jedna z nejčernějších chvilek českého národa. Nacistické Německo začalo okupovat Čechy a Moravu.

Podle Kordové Marvanové (STAN) bude Muzeum paměti 20. století v Domě pážat sídlit pouze dočasně. V budoucnu by mělo najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. Vzhledem k jeho současnému technickému stavu však s přesunutím nelze podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana v nejbližších letech počítat.

Nevyužívaný objekt, tak co s ním?

Tzv. Dům pážat zel dlouhá léta prázdnotou. Umístěním muzea právě sem tak nabývá nového smyslu. „Objekt byl dlouhá léta prázdný a nevyužívaný, případné záměry k možnému komerčnímu využití se ne vždy setkávaly s úspěchem. Z pohledu majetkového i funkčního hlediska pro město se jedná o optimální variantu nové funkce této budovy,” uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Muzeum bez muzea

Instituce Muzeum paměti 20. století oficiálně vznikla počátkem letošního roku, dosud však nemělo vlastní budovu. Zástupci instituce v čele s ředitelem Jiřím Šestákem proto pořádali konference a debaty.

Socha maršála Koněva vzbuzuje stále kontroverzi.

V budově muzea by měla být umístěná i socha sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Na začátku dubna ji z náměstí v Bubenči nechala radnice Prahy 6, jakožto vlastník sochy, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části odstranit. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko i prezident Miloš Zeman. V Rusku vyvolalo jednání vlnu protestů. Nyní je socha uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.Také přečtěte

Čeští vědci vyvinuli program, který vrací lidem jejich hlas

Na čtyřletém projektu spolupracovali vědci výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd ZČU s plzeňskými softwarovými …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *