
V bulharském černomořském letovisku Tjulenovo našli dron s výbušninami. Ministerstvo obrany vyslalo na místo zvláštní jednotku, aby bezpilotní letoun zkontrolovala a deaktivovala, napsala agentura Reuters. Tjulenovo se nachází asi 70 kilometrů jižně od hranic s Rumunskem, které je stejně jako Bulharsko členem NATO a zároveň sousedí s Ukrajinou. Ta se od loňského února brání ruské vojenské agresi.
Kliknutím zvětšíte
Tjulenovo. Ilustrační snímek
|
Foto: ČTK
Na bulharském černomořském pobřeží se objevil bezpilotní letoun v neděli večer. Zatím není jasné, zda se tam dostal ze vzduchu, nebo ho vyplavily mořské proudy, podotkl Reuters. Podle webu Nova.bg, jenž se odkazuje na svědky z místa, měří stroj tři až tři a půl metru.
„Včera večer kolem 21:30 byl na linku 112 vyslán signál, krátce po 22:00 hodině policie oblast uzavřela, zakázala lidem vstup i používaní teras restaurací,“ řekl stanici Nova Marian Žečev, starosta města Šabla, jehož je Tjulenovo součástí.
Oblast u italské Florencie zasáhlo zemětřesení. Větší škody ale nezpůsobilo
Dron byl nalezen na skalách vedle zakotvených lodí a obsahoval „standardní munici“, podotkl místní představitel.
Komu bezpilotní letoun patřil, média neinformují. Drony používají v boji obě strany. Zatímco Rusko jimi podle dostupných informací útočí v poslední době mimo jiné i na ukrajinské přístavy na Dunaji nedaleko Rumunska, Ukrajina je vysílá podle ruských úřadů krom jiného na černomořský ukrajinský poloostrov Krym, jenž Rusko anektovalo v roce 2014. Podle webu Ukrajinska pravda Rusové útočili na jih Ukrajiny pomocí dronů i v neděli večer.
Rumunsko omezilo lety
Rumunsko minulý týden rozšířilo omezení vztahující se na lety ve vzdušném prostoru u svých hranic s Ukrajinou. Bukurešť se k tomuto kroku rozhodla poté, co se na rumunském území poblíž hranice v poslední době třikrát za sebou objevily trosky dronu, které podle rumunských úřadů vypadaly jako části bezpilotních letounů využívaných ruskou armádou.
Barva na symbolu Berlína. Klimatičtí aktivisté poničili Braniborskou bránu
Úřady se rovněž rozhodly vybudovat kryty ve vesnici Plauru, jež leží nedaleko ukrajinského přístavu Izmajil, který je v poslední době terčem četných ruských vzdušných útoků.