Web zprávy

Na dvě minuty přitlačili obličej k zemi. Policisté byli postaveni mimo službu kvůli smrti Daniela Prudea | iROZHLAS

Kvůli smrti černocha Daniela Prudea bylo mimo službu postaveno sedm policistů. Informovala o tom v pátek agentura AP. Neozbrojeného muže dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu.Rochester

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítDaniel Prude zemřel už v březnu, až tuto středu však jeho rodina sdílela video záznam, na kterém je vidět přístup policie. | Foto: Lindsay dedario | Zdroj: Reuters

Sedm policistů suspendovala Lovely Warrenová, starostka města Rochester, kde k incidentu došlo. Ke smrti Prudea podle ní vedl „systémový rasismus“. „Stavím dotyčné policisty dnes mimo službu, třebaže s tím městská rada nesouhlasí. Žádám státní zástupkyni, aby dokončila vyšetřování,“ uvedla Warrenová.

„V případě Daniela Prudea selhala policie, systém péče o duševní zdraví, společnost i já,“ konstatovala a dodala, že jeho smrt dokazuje, že „mnoho výzev, jimž jsme čelili v minulosti, jsou ty samé, kterým čelíme i nyní“.

Prude zemřel, když jej v nemocnici 30. března odpojili od přístrojů zajišťujících životní funkce, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici ve městě Rochester nahého zadrželi policisté. Prude se podle všeho potýkal s psychickými problémy a rozbor zjistil v jeho těle stopy omamné látky fencyklidin. Soudní lékař nicméně smrt zhodnotil jako zabití způsobené „komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení“.


Nové záběry ze zatýkání George Floyda. Novináři získali záznam ze služebních kamer policistů


Číst článek

Ve středu rodina zesnulého zveřejnila video ze zatýkání a další materiály k případu. Záběry podle AP ukazují, že policisté Prudeovi přes hlavu navlékli kapuci a jeden ze strážníků mu poté asi na dvě minuty přitlačil obličej k zemi. Prude si předtím na pokyn policie sedl na zem a měl spoutané ruce za zády, byl ale rozrušený a opakovaně policistům říkal, že potřebuje pistoli. Poté, co jej strážci zákona přitlačili na vozovku, Prude znehybněl a utichl a policisté si všimli, že mu z úst začala vytékat tekutina.

Policii tehdy zavolal jeho bratr Joe, protože nevěděl, kde Daniel je a měl o svého sourozence obavy. „Zavolal jsem jim, aby se mému bratrovi dostalo pomoci, ne aby byl zlynčován,“ řekl Joe Prude na středeční tiskové konferenci. „Jak se na něj můžete dívat a okamžitě si neříct: ten muž je bezbranný, úplně nahý na zemi. Už je spoutaný,“ pokračoval.

Jeden z policistů uvedl, že zadržený kolem sebe plival a že strážníci mu hlavu zakryli kvůli obavám z koronaviru, který se v té době v New Yorku rychle šířil. Když se Prude přestal hýbat, kapuci mu sundali stejně jako pouta, a muže následně předali zdravotníkům.

Na videu se k zadržení vyjádřila i dcera Daniela Prudea Tashyra Prude. „Rasistický policista uviděl černocha v nouzi a prostě se rozhodl, že si nezaslouží žít,“ uvedla mimo jiné ve videu.

https://www.youtube.com/watch?v=SsQZ_dSjz6c

Případ Jacoba Blaka

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden během své návštěvy města Kenosha ve Wisconsinu telefonicky hovořil s černošským mladíkem Jacobem Blakem, který byl těžce zraněn poté, co jej předminulý týden střelil sedmkrát do zad bělošský policista.

„Říkal, že ho nic neporazí,“ shrnul Biden na setkání s místními v kostele patnáctiminutový telefonát s Blakeem, ochrnutým na dolní polovinu těla. „Nevzdá to“, ať už bude chodit, nebo ne, dodal Biden. Kandidát demokratů na prezidenta se setkal s blízkými zraněného muže společně se svou ženou Jill na letišti hned po příletu do středozápadního státu, který bude jedním z hlavních bojišť nadcházejících prezidentských voleb. Řekl, že ho fascinovala jejich „nezdolnost a optimismus“.

Před třemi měsíci spustila ve Spojených státech vlnu protestů smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu.

oro, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Kladno s Jágrem udolalo Litoměřice, Jihlava jde do čela první ligy

Jágr, který 15. února oslaví 49. narozeniny, před týdnem odstoupil před třetí třetinou domácího utkání …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *