Web zprávy

Na Hodonínsku přírodovědci našli vzácného brouka dřepčíka

„Našel jsem ho průzkumu nově vznikajícího ptačího parku Kosteliska u Dubňan. Od roku 1990 jsme ho v tuzemsku považovali za vyhynulého. Zcela výjimečný je i na Slovensku,“ uvedl Konvička.

Kriminalisté Josef Bečvář a Radim Hönig (zleva) ukazují část zadržené sbírky motýlů, převažují v ní vyhynulá jasoni červenoocí.

Konvička našel brouka v zatím neprobádané oblasti. „Bylo to pro mne velké překvapení,“ přiznal přírodovědec. Dřepčík podle něj vyhledává hlavně hluchavkovité rostliny a  vyskytuje se zejména v jižních státech Evropy a také v Rusku a Kazachstánu.

Je to skokan

Vyfotit brouka je přitom pořádný kumšt. „Dorůstá velikosti jen 1,7 až 2,2 milimetru a skáče. Jakmile se k němu přiblížíte, odskočí klidně několik desítek centimetrů,“ vysvětlil entomolog.

V nově vznikajícím ptačím parku u Dubňan našel celkem 99 ohrožených druhů bezobratlých.

Tento starý strom někdo sebral v brněnských Žabovřeskách. Byli v něm vzácní brouci.

Českým přírodovědcům se podařilo nedávno na Opavsku objevit pavouka z druhu slíďáků, který nemá ani české jméno a nepřede sítě. Má jiné zvyky, než jeho kolegové. Unikátní slíďák patří k ohroženým druhům. Žije většinou jen na západě Evropy. I tam je ale velmi vzácný.

VIDEO: Ochraně brouků se hodně věnuje Veselí nad Moravou. V parku vytvořilo broukoviště a kácí kvůli jejich ochraně i některé stromy.


Radnice vykácí v parku přes 500 stromů, chce tím zachránit vzácného brouka Hynek Zdeněk, blesk.czTaké přečtěte

Očkujeme nejpomaleji, byť máme situaci nejhorší, vytkla vládě šéfka TOP 09

„V rámci střední Evropy jsme nejhorší, zaostáváme za průměrem Evropy,“ vyčetla vládě šéfka TOP 09. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště