Web zprávy

Na kauci expolicisty z případu Floydovy vraždy vznikla sbírka, jeho propuštění vyvolalo protesty

Chauvin byl propuštěn na kauci jednoho milionu dolarů (23 milionů Kč). Minnesotský zákon ale umožňuje požadovat maximálně 10 % částky v hotovosti. Doposud není jasné, kdo za něj peníze složil. Minnesotská asociace policistů, která obžalovaným policistům v takovém případě pomáhá, popřela, že by s tím měla cokoli společného. Druhá možná organizace, Federace minnesotských policistů na dotazy novinářů zatím neodpověděla.

Chauvinova rodina vypsala kvůli vysoké výši kauce veřejnou sbírku na křesťanské platformě GiveSendGo. Z cílové částky 125 tisíc dolarů se ke čtvrtku vybraly asi čtyři procenta.

Derek Chauvin

Foto: Hcso, Reuters

Chauvinovo propuštění z vazby se setkalo s rozhořčením hnutí Black Lives Matter, jehož členové ve středu v Minneapolis uspořádali protest. Podle deníku Star Tribune pokojně demonstrovaly asi tři stovky aktivistů. Z obav před možným násilím aktivoval guvernér Tim Walz národní gardu a mobilizoval skoro dvě stovky policejních jednotek.

Demonstrace v Minneapolis

Foto: Nicholas Pfosi, Reuters

Demonstranti dopochodovali až k místě Floydova pomníku. Přihlížející a procházející lidé v solidaritě zdvihli zaťatou pěst ve znamení hesla „Na černošských životech záleží“. Policie několik lidí zatkla, včetně členů advokátní komory National Lawyers Guild, kteří na místo přišli nabídnout právní pomoc.

Chauvin byl z policejního sboru propuštěn poté, co 25. května neozbrojenému a spoutanému Floydovi při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Afroameričan byl podezřelý z platby falešnou dvacetidolarovou bankovou. Zásah natočili kolemjdoucí a šokující záběry zásahu spustily vlnu protestů proti institucionálnímu rasismu a policejní brutalitě.

Také přečtěte

Řidiči u Prahy bourali na čerstvém sněhu. Autobusy a kamiony uvázly v kopcích

Kvůli nepříznivému počasí a nehodám byla neprůjezdná silnice mezi Chýní a Chrášťany v okrese Praha-západ. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *