Web zprávy

Na Lesbu evakuují děti ze shořelého tábora. Nakažení migranti se skrývají


Tábor zachvátily plameny v noci na středu a podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. 

Oheň zatím nezpůsobil žádná zranění, ale vyvolal vlnu kritiky vůči evropské migrační politice. V areálu žilo v nevyhovujících podmínkách přes dvanáct tisíc lidí, jeho kapacita byla více než čtyřnásobně překročená. 

Různé organizace na špatné podmínky v Morii upozorňovaly dlouhodobě a zařízení se podle kritiků stalo symbolem evropského selhání při řešení migrační a uprchlické krize, píše agentura AP. V táboře se nacházeli lidé, kteří prchli před násilím a chudobou z Blízkého východu, Afriky a Afghánistánu.

Financování evakuace nezletilých bez doprovodu přislíbila Evropská komise. Ve středu večer vypukl další požár, který se už podařilo hasičům uhasit, avšak podle televize zničil to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni.

Noc strávily tisíce uprchlíků venku v blízkosti tábora a policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos. Několik uprchlíků na policisty útočilo kamením.

V táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit. Podle agentury DPA se 35 nakažených ještě před požárem ukrylo a mohou nakazit mnoho dalších lidí. Policii se zatím podařilo dopadnout z této skupiny pouze osm lidí.

Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise nyní kvůli požárům postrádá střechu nad hlavou 3 500 obyvatel tábora. Ve čtvrtek by měl k ostrovu dorazit trajekt, který může přijmout až tisíc uprchlíků. Ostatní pak mají v příštích dnech vzít na palubu dvě lodi řeckého námořnictva.

Německo navrhlo přerozdělení uprchlíků

Německo coby nynější předsednická země Rady EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. „Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,“ řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z tábora rozdělí.

Saúdové drží migranty v otřesných podmínkách. Mají je za přenašeče covidu

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas ve středu ujistil, že komise je připravena Řecku „v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni“. 

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci. 

„Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie,“ napsala komisařka na twitteru. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na nebezpečí potenciálního konfliktu mezi uprchlíky a obyvateli Lesbu.

Uprchlický tábor na Lesbu zachvátil požár:

Také přečtěte

V návěsu kamionu u Prahy objevili devět migrantů

Hlášení o podezřelých cizincích dostala policie z firmy z Hostivice. Kromě hlídek do areálu přijeli …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *