Web zprávy

Na místě bývalého svatostánku českého hokeje je dnes prázdný plácek


Tým české a následně československé hokejové reprezentace musel získat několik titulů mistra Evropy, než se dočkal svého vlastního stadionu s umělou ledovou plochou.

Zimní stadion Štvanice začal vznikat po roce 1929, jeho stavbou byl pověřen Josef Fuchs. Známý český architekt navrhoval například také Veletržní palác.

Tenkrát šlo o velmi impozantní dílo. „Stadion byl původně otevřený, k zakrytí došlo až v roce 1956 při mistrovství světa v basketbalu žen. Konalo se tam také mistrovství světa v krasobruslení a hokejové šampionáty,“ uvedl historik architektury Zdeněk Lukeš.

V roce 1947 vybojovali právě zde hokejisté tehdejšího Československa první medaili na mistrovství světa. 

Stadion postupně chátral, v neblahé podobě přežil až do 90. let, kdy zčásti vyhořel a zčásti byl odstraněn. Prostor, kde dříve stával, dnes využívají milovníci biketrialu.

Do současnosti se dochovala přilehlá budova, ve které kdysi byla oblíbená restaurace.

Stavba je cennou ukázkou funkcionalistické architektury, dnes je však v dezolátním stavu a v jejích prostorách funguje hudební klub. Podle architekta by bylo dobré památkově chráněný objekt s restaurací zrekonstruovat a na místě původního stadionu postavit nový. 

„Měl by se obnovit spíš v té autentické podobně bez střechy. Dnešní technologie nám umožňují bruslit i v létě,“ dodal Lukeš.

Místo, na kterém do devadesátých let stával Zimní stadion Štvanice:

Také přečtěte

Roušky se už tolik nešijí, letí vlna na pletení

„Zákazníků máme i v těchto dnech pořád hodně. Je pravda, že poklesl zájem o bavlněné …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *