Web zprávy

Na přehradě Šance ve Starých Hamrech testují, zda odolá povodním

Pokus měří a posléze vyhodnotí, ale podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové zatím zrekonstruované dílo nevykazuje žádné nedostatky.

„Bydlíme dole na Ostravici pod přehradou. Naštěstí máme dům v ochranném pásmu, takže kdyby se něco stalo, jsme přesně tím místem, kde by se lidé, kterým by hrozilo zatopení, měli shromáždit,“ říká Bidura.


Vodohospodáři totiž testují přehradu Šance ve Starých Hamrech, zda by odolala záplavám. Jana Gartnerová

Povodně jsou stále „živé“

Další z přihlížejících vzpomínal na rok 1997. „Tehdy při záplavách hrozilo, že se do přehrady sesune podmáčený svah nad ní a všichni byli v pohotovosti. Způsobilo by to totiž obrovskou vlnu. Naštěstí k tomu nedošlo,“ popisuje muž.

Vodní nádrž Šance na Frýdecko-Místecku prochází nejrozsáhlejší rekonstrukcí ve své historii. Jejím cílem je především zvýšit bezpečnost vodního díla za případných povodní.

Současné deštivé počasí zásobilo nádrž dostatkem vody, čehož vodohospodáři využili. Pustili vodu přes přeliv a spadiště vodního díla. Předtím plánovali povodňový test až na jaře.

Přehrada Šance také zásobuje pitnou vodou několik okresů. Nyní by si měla poradit i s extrémní desetitisíciletou vodou.

Rekonstrukce přehrady Šance, první od jejího postavení v 1964 až 1969, skončila před dvěma lety a stála téměř půl miliardy korun.Také přečtěte

Konec politického matadora? A může za to Kalousek

Pro svou osobitost, erudici a rétorické schopnosti, které uznávají i jeho názoroví oponenti, byl Kalousek …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *