Na silnicích na Olomoucku ubylo obětí nehod. Srážek je přitom více


V Olomouckém kraji v uplynulém roce policisté zaevidovali celkem 5 820 dopravních nehod, což je ve srovnání s rokem 2021 nárůst o zhruba 500 případů. Pozitivní zprávou je, že došlo k velmi výraznému snížení počtu lidí, kteří při nich přišli o život.

„Předloni jich na silnicích v kraji zemřelo dvaačtyřicet, v loňském roce jen dvanáct. V rámci krajů se jedná o nejnižší počet usmrcených osob v České republice,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Nejkritičtější pátek

Ač dopravních nehod podle policejních statistik loni přibylo o devět procent, nejsou jejich následky tak tragické jako v minulosti. Při nehodách přišlo v roce 2022 o život sedm řidičů motorových vozidel, dva chodci a tři cyklisté. Těžké zranění tehdy utrpělo 69 lidí, dalších 1 270 vyvázlo s lehkým zraněním.

Smrtelná nehoda u Kašperských Hor.

U silnic na Plzeňsku přibylo 31 křížků. Řidiči stále častěji jezdí pod vlivem

„Stejně jako v předešlém roce byl nekritičtějším dnem v týdnu pátek, kdy se stalo 947 nehod, naopak nejméně jich bylo v neděli. Nejčastější příčinou je nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě,“ upřesnil policejní mluvčí.

Kontroly rychlosti a alkoholu

Díky čemu došlo během roku 2022 v Olomouckém kraji k tak výraznému poklesu tragických dopravních nehod? Důvodů je podle odborníků hned několik.

„Od počátku loňského roku jsme se zaměřili na kontroly dodržování maximální povolené rychlosti a alkohol u řidičů, což jsou dvě časté příčiny dopravních nehod. Dopravně bezpečnostních akcí loni bylo více než v předchozích letech. Prioritou pro letošní rok je snížit jak počet tragických nehod, tak nehodovost celkově, protože loni opět vzrostla,“ vysvětlil Libor Hejtman s tím, že v roce 2022 v kraji proběhlo 181 kontrolních akcí.

Dvě osobní auta se srazila v neděli odpoledne na silnici I/52 u Perné na Břeclavsku. Jeden člověk zemřel, dalších pět je zraněných.

U Perné na I/52 se srazila dvě auta: jeden mrtvý, pět zraněných, zavřená silnice

Podle krajského koordinátora BESIP Miroslava Charouze se zvýšený dozor na silnicích projevil příznivě zejména u motocyklistů. „Proběhlo také několik preventivních akcí, které byly přímo na motorkáře zaměřené. Pravidelně s nimi komunikujeme, upozorňujeme je na konkrétní rizika v provozu a nebezpečné úseky. V Olomouci bohužel velmi často vídám šoféry, jak jezdí na červenou a v zónách ´30´ nedodržují ani tuto rychlost a nedávají přednost zprava. Samozřejmě je na místě poděkovat všem řidičům, kteří se za volantem chovají slušně, těch si opravdu vážím,“ vyzdvihl Miroslav Charouz.

Počty nehod v Olomouckém kraji 

2018 – 5 251
2019 – 5 508
2020 – 5 083
2021 – 5 327
2022 – 5 820

Počty usmrcených osob při dopravních nehodách v Olomouckém kraji 

2018 – 35
2019 – 34
2020 – 23
2021 – 42
2022 – 12

Zdroj: Policie ČR