Náčelník, spisovatelka i dirigent. Osobnosti roku 2022, které zahýbaly Českem


Dirigent Jakub Hrůša

Dirigent Jakub HrůšaDirigent Jakub HrůšaZdroj: Se svolením Jakuba Hrůšy, Ian Ehm

Mezi neradostnými zprávami z ukrajinského válečného pole či energetických burz přišla 18. října jedna, která byla opravdu dobrá. Vynikající český dirigent a brněnský rodák Jakub Hrůša (41) se v září 2025 stane hudebním ředitelem Královské opery v Londýně. Před ním tuto pozici zastával jediný Čech, Rafael Kubelík v padesátých letech minulého století. „Vždycky jsem snil o místě, kde bych mohl pravidelně a bez kompromisů dosahovat nejvyšších standardů v tak náročné umělecké formě, jakou opera bezesporu je,“ řekl Hrůša ke svému jmenování.

Dirigent Jakub Hrůša

Obří pocta pro brněnského dirigenta. Hrůša povede londýnskou Královskou operu

V minulých letech opakovaně vystupoval s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky. V Královské opeře dirigoval Carmen (2018) a Lohengrina (2022). Jako hudební ředitel chce inscenovat Janáčkova, Pucciniho, Prokofjevova a Brittenova díla.

Hrůšova výjimečnost ovšem nespočívá jen v hudebním nadání a píli. Je skvělý vypravěč a znalec fungování divadelního a koncertního světa, složitého organismu proslulých orchestrů. „V operních domech jde často v ideálním smyslu o něco ohromně krásného, ale v reálu je toho někdy těžké dosahovat, protože kolos opery je soukolí, které musí být skvěle řízeno. A v Covent Garden funguje systém, který umožňuje kvalitu dennodenně,“ uvedl v České televizi.

Světové osobnosti roku 2022 podle Deníku, zleva Volodymyr Zelenskyj, královna Alžběta II. a Elon Musk.

Milovaní i kontroverzní. Zahraniční osobnosti roku 2022 změnily svět

Je známý jako náročný, ale zároveň laskavý šéf. „Jakmile orchestr pozná, že dirigent všechno, co dělá, dělá pro tu skladbu a kumšt vůbec, veškeré ostny se ohladí. Je to náš společný zájem,“ řekl v rozhovoru pro Pátek LN. O hloubce jeho promýšlení světa, svědčí i tato slova: „Uvědomuji si, že krása hudby je právě podmíněná tím, že je prchavá a ohraničená tichem. Kdyby sebekrásnější skladba zněla od rána do večera, ztratí veškerý půvab. Je to vlastně úplně stejný princip jako ve Věci Makropulos, kde hlavní hrdinka pochopí, že nekončící život vede k nekončící prázdnotě. Konečnost je zřejmě klíčem ke kráse. Teprve ohraničenost věcí jim dává smysl.“