Web zprávy

Náhorní Karabach: Na území dál zuří boje, nejméně 60 mrtvých

Za okupované území pokládá Baku právě Náhorní Karabach, který se s pomocí Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce na konci 80. let. „Rozsáhlá vojenská ofenziva musí skončit, je třeba pokračovat ve vyjednávání,“ apeloval na obě strany na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Boje jsou označovány za nejprudší od roku 2016.

Napětí na jižním Kavkazu se vyostřilo v neděli, když se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a nařídil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Dekret vyhlašující částečnou mobilizaci podepsal dnes také ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

Mobilizace a stanné právo v Arménii: Ázerbájdžán dobyl první vesnice, zemřelo i dítě

„Boje pokračovaly v noci (…) Klid zbraní není, boje pokračují a na některých místech se odehrávají dělostřelecké bitvy,“ citovala agentura TASS z dnešního prohlášení arménského ministerstva obrany. Terčem ázerbájdžánského ostřelování se stalo i hlavní město Náhorního Karabachu Stěpanakert.

Došlo i na obsazení strategických vesnic

Náhorní Karabach podle arménských médií hlásí, že od neděle přišlo o život 59 arménských vojáků. Ze seznamu padlých je zjevné, že značná část připadá na mladé vojáky ve věku 18 až 20 let, poznamenal list Vedomosti. Připomněl, že mluvčí arménského ministerstva obrany dříve hlásil více než stovku zraněných vojáků. Ázerbájdžán své ztráty oficiálně neoznámil.

Arménská armáda tvrdí, že sestřelila dva ázerbájdžánské vrtulníky, několik bezpilotních letounů a zlikvidovala další ázerbájdžánskou vojenskou techniku. Podle agentury AFP bylo zabito i pět ázerbájdžánských civilistů. Mezi nimi zřejmě byla i rodina Gurbanových z města Naftalan, tvrdí tamní tisk. Zemřeli Şehriyar (roč. 2007) a jeho sestřenice Fidan (roč. 2006)

Dělostřelecké boje potvrdilo také Baku. „Od rána 28. září arménské jednotky ostřelují město Terter,“ uvedlo ministerstvo obrany Ázerbájdžánu. Město leží na ázerbájdžánském území u hranice s Náhorním Karabachem a je plně pod kontrolou Ázerbájdžánu.

Tragédie v Baku: 24 mrtvých při požáru centra pro drogově závislé

Později Ázerbájdžán oznámil, že jeho vojska obsadila strategicky důležité výšiny nad vesnici Talyš, která je pod správou Náhorního Karabachu. Už v neděli Baku oznámilo, že získalo kontrolu nad šesti vesnicemi, čtyřmi v okrese Fuzuli a dvěma v okrese Džebrail.

Arménie jakékoli ázerbájdžánské územní zisky popřela. Mluvčí arménského ministerstva obrany ale v dnešním vyjádření uvedl, že jednotky Náhorního Karabachu získaly zpět ztracené bojové pozice.

Konflikt trvá od 80. let

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala podle odhadů na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.Také přečtěte

Koronavirus ONLINE: Kolaps na Karlovarsku a ve středních Čechách. A EU pošle do Česka 100 tisíc vakcín

V Česku za úterý přibylo 16 642 případů nákazy, čtvrtý největší počet od začátku pandemie. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště