Web zprávy

Náhrada mzdy za dárcovství krve by měla jít z pojištění, navrhlo STAN


Zaměstnavatelé možná nebudou nést náklady na náhradu mzdy bezúplatným dárcům krve nebo plazmy ve dnech odběru. Poslanci opozičního hnutí STAN v novele navrhli, aby si tyto částky mohli zaměstnavatelé odečíst z odvodů na zdravotní pojištění.

Skutečnost, že zaměstnavatelé musejí dárcům poskytnout na den odběru volno i náhradu mzdy, pokládají předkladatelé za problematické. Poukazují na to, že bezplatný odběr krve je v obecném zájmu.

Navíc podle autorů existují případy, kdy se zaměstnavatelé stavěli k účasti svých zaměstnanců na odběru krve velmi zdrženlivě. Změna by mohla přispět ke zvýšení počtu dárců, soudí poslanci STAN. Veřejné zdravotní pojištění by přišlo podle jejich odhadů o 500 milionů až 750 milionů korun ročně.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Není ale jisté, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce volebního období.

Před třemi lety prosadili poslanci Starostů zvýšení daňového zvýhodnění bezúplatných dárců krve a kostní dřeně. Odečet od základu daně vzrostl za odběr krve z 2 tisíc na 3 tisíc korun, za odběr kostní dřeně byl zaveden odečet 20 tisíc korun.

Také přečtěte

Audiokniha Jakobín: dramatizace Dvořákovy slavné opery zdarma

Antonín Dvořák: Jakobín | foto: Radioteka Kdo je to jakobín? A proč se tak říká i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *