
K poli s cibulí se blíží přes louku starší žena. Na řidítkách kola visí velká nákupní taška. Když nás zpozoruje, odjede pryč. „Chvíli počká a vrátí se, a tak je to pořád dokola,“ odhaduje zkušeně hlídač Evžen a přidává další zážitky z posledních nocí: „Třeba tady byli tři chlapi, chtěli si odnést osm pytlů po třiceti kilech,“ krčí rameny hlídač za volantem.
„Ani se nestydí, vyhodíme je z jednoho pole, přejedou na druhé a tam kradou vesele dál, fakt je to peklo,“ říká bezradně farmář Jan Věcek.
Obtížná situace. Malí pěstitelé se snaží svou produkci udat na internetové mapě
Jeho firma VH Agroprodukt z hradeckých Piletic pěstuje cibuli na 140 hektarech a teď je zhruba v polovině sklizně. Lidé kradou nejen cibuli, ale také mrkev, celer a další kořenovou zeleninu. Po zkušenostech z minulých let začali letos pole hlídat hned od začátku sklizně. „Zboží je prostě na krámech drahé a lidi mají strach, co bude, tak aby ušetřili, tak si to nakradou. Část to ale nemá ani pro sebe a prodává to dál,“ myslí spolumajitel společnosti VH Agroprodukt. Krádeží podle něj letos přibylo několikanásobně.
Z polí mizí cibule za statisíce
Cibuli firma prodává do řetězců za cenu kolem 12 korun za kilo. „Kdybychom to nehlídali, tak je to pro nás katastrofa. Z polí nám mizí odhadem desítky tun cibule, škoda je minimálně v řádu statisíců korun. Od jara se o to staráme, a když máme sklidit, tak zažíváme tohle,“ dodává statný zemědělec.
Je podvečer kolem sedmé večer. Nad rozlehlým polem u silnice poblíž Smiřic zapadá slunce a cibuli tady sklízí kombajn. „Krade se celou noc, nejvíc do čtyř hodin ráno, ale třeba i kolem páté. Někteří lidé jdou do práce a cestou se staví na poli,“ kroutí hlavou Evžen Skral. S kolegou hlídá pole celou noc. „V sobotu to tady ale bylo i přes den jak na parkovišti u Kauflandu,“ vtipkuje s trpkostí v hlase.
Usedáme do terénního pickupu, na úzké cestě podél pole proti nám jede starší ford.
Když ho chceme zastavit, šlápne řidič na plyn a v oblaku prachu mizí. „Kolega mi říkal, že z toho Fordu vyskákali tři lidi a vrhli se na čerstvě vyoranou cibuli. Než k nim doběhl, tak ujeli,“ vypráví mi později hlídač cibule Evžen.
Lidé podle něj kradou v noci a přitom si svítí čelovkami, autem vjedou přímo na pole. „Někdy utečou a nechají pytle s desítkami kil cibule mezi řádky,“ ukazuje mi fotky modrých pytlů v mobilu. Proto v noci využívají hlídači přístroje pro noční vidění.
Paběrkovat můžete, ale až sklidíme
Stále je světlo a na pole vjíždí jedno auto za druhým. „Dobrý den, dokud nesklidíme, tak si nasbírat nemůžete,“ vysvětluje klidně Evžen řidiči za volantem.
S paběrkováním ale problém nemají, jen lidé musí počkat, až je pole komplet sklizené. „Necháme pole nějakou dobu, tak jak je, aby si to lidé mohli vysbírat, a pak ho teprve zaořeme,“ vysvětluje Evžen Skral.
Kečup z českých rajčat? Chuť dává půda, zní od největšího pěstitele
Teď ale musí lidi z pole vyhánět. Zemědělci totiž cibuli nejdřív vyořou do řádků, kde ji nechají zhruba dva dny zaschnout. „V ten moment jsme nejzranitelnější a pole jsou vystavená nájezdům zlodějů. Další problém je, že kradou ještě před vyoráním, vytrhávají ji přímo z řádků,“ připomíná Jan Věcek.
Někdy se pak lidé vrhají do řádků přímo za traktorem a hrozí, že je těžká technika přejede. „Když je vykazujeme, tak jsou často nepříjemní. Osmdesát procent to pochopí, ale zbytek jsou primitivové, kteří nám ještě sprostě nadávají,“ dodává pěstitel Jan Věcek.
Pokud to jinak nejde, pohrozí policií
Jeho slova potvrzuje i noční hlídač Evžen. „Předevčírem tady byl trochu agresivní pán, chtěl mi něco dokazovat, tak jsem mu pohrozil, že zavolám policii, tak se uklidnil. Ale někdy nadávají, proč nesmí, proč se o to starám, když to není moje, co jim mám co zakazovat, ale většina lidí to pochopí. Někteří se ale hádají, řeknou, že si nasbírají jeden kbelík, ale v kufru jich mají připravených deset,“ komentuje nekonečný boj s lidskou malostí hlídač.
„A támhle přijíždí další,“ nespouští z očí pole Evžen a nasedáme do auta a kodrcáme se přes pole. „Já jen po kraji, abych se nepletl,“ reaguje starší muž, který přijel k poli v terénní Dacii Duster. „Jeden kyblíček bych si nemohl nasbírat?“ zkouší ještě přesvědčit strážce cibule, ten je ale neoblomný.
„Jsou lidi, co přijedou s dodávkou na střed pole a tvrdí, že zabloudili,“ přidává trapnou výmluvu hlídač Evžen.
Zaprší? Nová aplikace umožní lépe naplánovat práce na zahrádce či na poli
Zloděje ale z polí můžou prakticky jen vyhánět. Do desetitisícové škody se jedná o přestupek. „Muselo bychom je chytit opravdu s velkým množstvím, je to pro nás velmi komplikovaná situace,“ konstatuje Jan Věcek.
Peníze navíc ho stojí nejen permanentní hlídání polí, ale krádeže komplikují i sklizeň. Normálně by vyorali najednou větší výměru, nechali cibuli zaschnout a pak ji najednou posbírali. Jenže to by se nedalo uhlídat. Takže vyořou jedno pole, počkají, až cibule zaschne, sklidí a pak teprve mohou na další pole.
Když přijedeme k přístupové cestě k poli, dvě auta se hned otáčí a odjíždí. Malý fiat už je pár desítek metrů v poli. „Právě jsme se chtěli zeptat, jestli už jo, nebo ještě ne,“ říká žena za volantem. „Ještě ne, až ve středu odpoledne,“ vysvětluje poněkolikáté trpělivě Evžen. „To jsem nevěděla, tak přijedu, až to bude možné,“ odvětí zhruba čtyřicátnice a odjíždí z pole.
Mezi tím zastavuje o kus dál další auto a Evžen Skral jede řidiče vykázat. A tak to bude dělat až do konce sklizně.