Web zprávy

Národní galerie v Anežském klášteře nabídne koncert k Medkově výstavě

Kryštofa Mařatku inspirovaly především Medkovy oltářní obrazy, které jsou vystavené v klášteře. Zazní proto klavírní improvizace na obraz Velký akt i Mařatkova báseň M-M (m-m). Doplní je Mařatkovy dvě sonáty pro sólové housle v podání francouzské houslistky Alexandry Soummové a sonáta pro housle a klavír Leoše Janáčka.

Koncert, jenž začíná v 18 hodin, doprovází retrospektivu díla Mikuláše Medka Nahý v trní, která se koná ve Valdštejnské jízdárně. V Anežském klášteře jsou poprvé vystavena Medkova díla pro kostely v Jedovnicích, Kotvrdovicích a Senetářově. Medek od expresionismu a kubismu rychle přešel k surrealismu, spojen byl se spořilovskými surrealisty, a k informelu, protože byl v kontaktu s Vladimírem Boudníkem.

Mikuláš Medek: 14 zastavení křížové cesty

Ve středu se pak v Anežském klášteře uskuteční koncert Prostor v prostoru, kde budou uvedeny v premiéře tři ambisonické skladby pedagogů HAMU Slavomíra Hořínky, Michala Rataje a Jana Trojana, které vznikly v rámci výzkumného projektu zabývajícího se prostorovými aspekty zvuku a hudební kompozice.

Hrát je budou cellista Tomáš Jamník, akordeonista Roman Zabelov, který se chopí bajanu, trombonista Jan Jirucha a zpěvák Jiří Hodina, který před lety působil v Čechomoru. Sami autoři pak budou mít na starosti elektroniku.

Také přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště