Web zprávy

Národní svatováclavskou pouť omezila opatření proti koronaviru. Lidé poslouchají bohoslužbu v koridorech | iROZHLAS

Přísná opatření kvůli koronaviru v pondělí provázejí Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi u Prahy. Ulice města, které v jiných letech od rána plnily tisíce poutníků, jsou nezvykle prázdné. Vidět jsou hlavně policisté a skauti, kteří pomáhají s organizací setkání. Chybí tradiční doprovodné trhy, pouť a večer se obejde bez ohňostroje a koncertu na náměstí.Stará Boleslav

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít18. ročník Národní svatováclavské pouti | Foto: Vojtěch Tomášek | Zdroj: Český rozhlas

Náměstí ve Staré Boleslavi se v 10 hodin rozezněly chvály a modlitby. Již 18. ročník Národní svatováclavské pouti zahájil kardinál Dominik Duka, který od zástupců města přijal čestné občanství za rozvoj poutního místa Stará Boleslav.

Kardinál Duka připomněl letošní 75. výročí konce druhé světové války a uctil památku všech, kteří položili svůj život za vlast. Vyzval lidi, aby žili po vzoru svatého Václava moudře a spravedlivě.


Zemřel svatý Václav ve 28, nebo 44? ‚Ani současná věda to nemůže rozsoudit,‘ říká antropolog


Číst článek

I svatováclavskou pouť letos ovlivňují zpřísněná hygienická opatření kvůli šíření koronaviru. Pořadatelé na základě nepříznivé epidemiologické situace zrušili celou takzvaně světskou část doprovodného programu.

Ve Staré Boleslavi nejsou tradiční trhy, chybí také pouť a večer se obejde bez doprovodného ohňostroje a koncertu na náměstí, kde měla vystoupit například Petra Janů.

Samotné město vyzvalo zájemce, aby se na hlavní bohoslužbu podívali raději v televizi v živém přenosu. Přesto si ji někteří nenechali ujít. „Studovala jsem katolickou teologickou fakultu a zajímám se o kult svatých,“ vysvětluje své motivace jedna z účastnic.

„Jsme dost seškrtaní, protože nás normálně chodilo šest. Počasí i nemoci v našem okolí jsou. Přijde mi, že je tu dost málo místa, tak snad se sem vejdeme,“ popisuje jiná účastnice okolnosti své návštěvy Staré Boleslavi.

V kostele svatého Klimenta bude celý den vystavena relikvie svatého Václava | Foto: Vojtěch Tomášek | Zdroj: Český rozhlas

Nízká účast

Uprostřed náměstí je prostor ohrazený zábranami, kde je místo pro sezení pro 500 pozvaných poutníků. Ani tato místa ale nejsou zcela zaplněna. Pozvaní jsou od přihlížejících odděleni několika metrů širokým koridorem. Akci přihlížející sledují zpoza ochranných bariér v několika řadách. Na náměstí nechybějí stojany s dezinfekcí.

Na organizaci kromě uniformovaných policistů dohlížejí také jejich kolegové v civilu, hasiči nebo skauti.

„Těch úloh je více. Od čestné stráže u lebky svatého Václava až po vytvoření koridoru, kudy se bude procházet. A taky se budou starat o to, aby při přijímání lidé věděli, kde jsou kněží, kteří rozdávají hostie,“ popsal roli skautů Tobiáš ze střediska Maják v Praze.

Odpoledne po skončení hlavní bohoslužby se představitelé římskokatolické církve pomodlí za národ u Paládia země české – známého reliéfu Madony s dítětem.

Stará Boleslav, kde byl kníže Václav 28. září roku 935 zavražděn, je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi pokračuje. Kardinál Dominik Duka přijal čestné občanství Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Odpoledne si lidé můžou prohlédnout relikvii svatého Václava v kostele svatého Klimenta.

@iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

10:35 – 28. 09. 2020

všt, vto, aur, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Díky nové technologii se na vás z počítače usměje Masaryk i vaše prababička

Sociální síť MyHeritage je největší genealogickou sítí na světě, jen v České republice jsou v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště