Web zprávy

NASA úspěšně zažehla obří motor pro návrat na Měsíc

Jednalo se o zhruba dvouminutový statický zážeh motoru na tuhé pohonné látky pro raketu SLS, konkrétně o zkoušku motoru FSB-1 (Flight Support Booster).

Podle agentury Reuters, která zveřejnila video z testu, budou data získaná z onoho zážehu využita k vyhodnocení nových materiálů a postupů ohledně vývoje raket SLS, zejména jejich urychlovacích stupňů. FSB-1 je jeden ze dvou bočních urychlovacích stupňů centrální části této rakety pro misi Artemis, která má nakonec dostat astronauty znovu na Měsíc.

Za čtyři roky na Měsíci?

Firma Northrop Grumman, která pro NASA velký motor dodala, již dříve provedla ověřovací i kvalifikační zážehy nutné pro první mise.

Spolu s raketou SLS se na budoucí první let chystá i kosmická loď Orion, kterou pak SLS vynese do vesmíru. První start je plánován na příští rok, první Orion se má při něm vydat na cestu okolo Měsíce.

Ústředním cílem je po rozsáhlé sérii příprav docílit toho, aby se roku 2024 opět dotkla lidská noha lunárního povrchu. S pomocí SLS by Američané rovněž chtěli vybudovat stanici Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce. Je otázkou, zda smělé plány nezbrzdí pandemie koronaviru.

Také přečtěte

XOR nabízí mobil s minimem funkcí. Některé překvapí, stejně jako cena

Titan, keramika, safírové sklíčko a jemná kůže. Právě takové materiály jsme mohli v minulosti najít …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *