Web zprávy

Navalného otrávil novičok, potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní


O přezkoumání Navalného vzorků požádalo Organizaci pro zákaz chemických zbraní Německo. Otravu jedem ze skupiny novičok již dříve potvrdily laboratoře v Německu, Francii a Švédsku. Moskva však dosud tvrdila, že o Navalného otravě nejsou důkazy.

OPCW uvedla, že dva vzorky Navalného krve a moči obsahovaly „inhibitor cholinesterázy“ podobný dvěma látkám typu novičok, které organizace v roce 2019 zakázala. Inhibitor cholinesterázy brzdí účinek cholinesterázy, enzymu klíčového pro přenos nervových impulzů v organismu.

Německo podle agentury Reuters zdůraznilo, že použití chemických zbraní nemůže zůstat bez povšimnutí. „Další kroky projednají Výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní i země Evropské unie. Jakékoli použití chemických zbraní je vážná věc a nemůže zůstat bez následků,“ sdělil německý vládní mluvčí Steffen Seibert.

Také britský ministr zahraničí Dominic Raab ještě před oficiálním oznámením OPCW o výsledcích rozboru uvedl, že Británie ve věci Navalného otravy zváží další postup. „Budeme muset zhodnotit, jaké další kroky přijmeme (…) Zatím to nepřipisujeme FSB (ruské tajné službě) nebo Ruské federaci, ale domnívám se, že Moskva má velmi dobrý důvod, aby věc osvětlila.“

Také přečtěte

Osm tipů, jak v zimě chránit autobaterii: Na tohle si dejte pozor, varují experti z ÚAMK

Jakmile přituhne, měli by motoristé zbystřit. A to nejen kvůli náledí na silnici. Mráz totiž …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *