Web zprávy

Navalnyj se zotavuje překvapivě rychle, hlásí jeho poradce

Navalnyj přežil otravu nervově paralytickou látkou novičok. Dvacátého srpna zkolaboval na palubě letounu, s nímž letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Po otravě byl téměř tři týdny v kómatu, zpočátku v nemocnici v Omsku, kde jeho letadlo nouzově přistálo, a poté na klinice Charité v Berlíně, kam byl přepraven na naléhání svých blízkých. Tento týden ho němečtí lékaři z nemocnice propustili a dokonce nevyloučili, že se 44letý pacient zcela uzdraví.

„Je mu mnohem lépe, řekl bych nečekaně lépe,” řekl Volkov. „Myslím, že se zotavuje opravdu rychleji, než se čekalo, a to je samozřejmě dobrá zpráva, z níž máme radost,” dodal.

Dlouhodobý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina se nyní léčí ambulantně na tajném místě a podle Volkova zůstává pod přísnou ochranou. „Já osobně si nemyslím, že v Berlíně hrozí další útok, ale víme, že ochranka je jiného názoru,” řekl Volkov. „Je docela silně střežen,” dodal.

Němečtí, francouzští a švédští experti dospěli k závěru, že Navalnyj byl otráven látkou ze skupiny novičok a Berlín vyzval Rusko, aby útok, který se odehrál na jeho území, vyšetřovalo. Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v Navalného organismu neodhalily.

Podle Volkova má otrava mnoho negativních důsledků pro Kreml. Dodal, že podle něj se tento údajný pokus o vraždu nemohl odehrát bez Putinova souhlasu.

Navalnyj už dříve řekl, že se chce vrátit do Ruska. Podle Volkova dobře chápe rizika, která jsou s tím spojená. Bude podle něj třeba „snížit pravděpodobnost druhého útoku”.

Také přečtěte

V Rakousku už plánují otvírání zahrádek a návrat dětí ke sportu

Až v dubnu má opět ožít kultura a rovněž turistika. Teprve v příštím měsíci lze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště