Web zprávy

Navalnyj se zotavuje rychleji, než se čekalo. Potvrdil návštěvu Merkelové


Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj přežil otravu nervově paralytickou látkou novičok. Dvacátého srpna zkolaboval na palubě letounu, s nímž letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy.

Po otravě byl téměř tři týdny v kómatu, zpočátku v nemocnici v Omsku, kde jeho letadlo nouzově přistálo, a poté na klinice Charité v Berlíně, kam byl přepraven na naléhání svých blízkých.  Ve středu ho němečtí lékaři z nemocnice propustili a dokonce nevyloučili, že se pacient zcela uzdraví.

„Je mu mnohem lépe, řekl bych nečekaně lépe,“ řekl Volkov. „Myslím, že se zotavuje opravdu rychleji, než se čekalo, a to je samozřejmě dobrá zpráva, z níž máme radost,“ dodal.

Dlouhodobý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina se nyní léčí ambulantně na tajném místě a podle Volkova zůstává pod přísnou ochranou. „Já osobně si nemyslím, že v Berlíně hrozí další útok, ale víme, že ochranka je jiného názoru,“ řekl Volkov. „Je docela silně střežen,“ dodal.

Na kolegy Navalného zaútočili maskovaní muži, otrávili je neznámou látkou

Navalný v pondělí na Twitteru potvrdil, že ho během pobytu v nemocnici navštívila německá kancléřka Merkelová. Dodal, že setkání nebylo tajné a  kancléřce poděkoval za podporu. 

Němečtí, francouzští a švédští experti dospěli k závěru, že Navalnyj byl otráven látkou ze skupiny novičok a Berlín vyzval Rusko, aby útok, který se odehrál na jeho území, vyšetřovalo. Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v Navalného organismu neodhalily.

Podle Volkova má otrava mnoho negativních důsledků pro Kreml. Dodal, že podle něj se tento údajný pokus o vraždu nemohl odehrát bez Putinova souhlasu.

Navalnyj už dříve řekl, že se chce vrátit do Ruska. Podle Volkova dobře chápe rizika, která jsou s tím spojená. Bude podle něj třeba „snížit pravděpodobnost druhého útoku“.

Také přečtěte

Další omezení pro maloobchod a služby. Výjimek podstatně ubylo

„Museli jsme udělat další omezení pro maloobchod a služby. Zredukovali jsme výjimky zhruba o polovinu,” …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště