Web zprávy

Nebudeme žít jako dosud, potřebujeme globální soucit, řekla Čaputová v OSN


Slovenská prezidentka prohlásila, že vznik OSN před 75 lety podnítila myšlenka převahy přínosů spolupráce nad sobectvím a konfliktem. „Dnes, víc než kdykoli předtím, naléhavě potřebujeme, aby se tato myšlenka stala realitou,“ prohlásila Čaputová s poukazem na pandemii covidu-19, jejíž konec je v nedohlednu.

„Už dnes jsme se však poučili: nikdy nebudeme moci žít stejně jako předtím,“ řekla Čaputová, která na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN prostřednictvím videoposelství vystoupila jako 51. řečník a jako první žena.

Pandemie podle Čaputové ukázala, že obyčejní lidé dokážou neobyčejné věci, pokud je vede vzájemná solidarita a soucit. „Jako lídři neseme odpovědnost za to, abychom nastolili stejnou situaci ve vztazích mezi národy. A proto potřebujeme skutečnou globalizaci soucitu. Konkrétně nesmíme dovolit, aby se z vývoje a výroby očkovací látky a ochranných prostředků stala opět další globální soutěž,“ vyzvala Čaputová.

Vlády a politici podle ní mají přijímat rozhodnutí založená na faktech a poznatcích, ne na politických kalkulacích nebo sobeckých zájmech těch, kteří jsou u moci. „Protože opak – nekompetentnost, dezinformace a populismus – má fatální následky,“ pokračovala slovenská hlava státu.

Lidé však potřebují mít důvěru, že jejich vlády konají správně a že jim nikdo nelže. „Ochránci těchto zásad musí být svobodná a nezávislá média, renomovaní odborníci a vědci, stejně jako občanská společnost,“ upozornila Čaputová. Dále mimo jiné zdůraznila, že žádná krize se nesmí stát ospravedlněním pro potlačování lidských práv a svobod.

„Pokud jsme se dokázali semknout vůči covidu-19, dokážeme to také u jiných globálních hrozeb. Především vůči změně klimatu, která je nepochybně největší hrozbou pro naši společnou budoucnost,“ prohlásila Čaputová a odkázala se na odhady odporníků, podle nichž změna klimatu přinese do roku 2100 pětinásobně více obětí než covid-19.

„Musíme ukázat opravdovou vůli konat všichni společně jako jeden. Považovat tento boj za skutečnou prioritu. A nechat se vést vědou, inovacemi, ale zároveň i solidaritou,“ poznamenala Čaputová k boji s klimatickou změnou.

Také přečtěte

‚Nedocenitelný’ objev pro hudební historii. V pražském Klementinu našli části skladeb ze 13. století | iROZHLAS

Digitalizace rukopisů uložených v trezorech Národní knihovny v pražském Klementinu přinesla unikátní objev skladeb ze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště