Web zprávy

Nečekaný objev: Na Moravě žije více housenek než v tropech

Ekologové vybrali devět pokusných ploch lesů na pěti lokalitách, mezi nimiž byly lužní lesy na Moravě, nížinné lesy ve Virginii v USA a původní tropické pralesy na Papui Nové Guineji. Na těchto plochách spočítali všechny housenky, pavouky, mravence a další členovce ze všech korun stromů s průměrem kmene větším než 5 cm.

„I když už tušíme něco o rozmanitosti druhů, dosud nevíme téměř nic o početnosti hmyzu. Ještě nikdy se neprovádělo srovnání mezi mírným pásmem a tropy na úrovni celých společenstev. Bylo to nesmírně náročné,“ řekl vedoucí oddělení ekologie Biologického centra AV v Českých Budějovicích Vojtěch Novotný.

Českem se šíří jedovatá stonožka původem z jihu strašník dalmatský. Vypadá děsivě, ale lidem není nebezpečná, dokonce může být užitečná.

Podle jeho slov na projektu spolupracoval mezinárodní tým desítek vědců, studentů a domorodců. Výsledky přinesly řadu nových či překvapivých informací.

Co vědci například zjistili?

Ve srovnání s tropy je v mírném pásmu v přepočtu na hektar lesa více než dvojnásobek housenek motýlů a dalších larev listožravého hmyzu!

Počty pavouků jsou v tropech a v podnebí mírného pásma srovnatelné. V tropických pralesech žije desetkrát víc mravenců než v lesích mírného pásma. Největší vliv na početnost hmyzu má velikost stromu a teplota.Také přečtěte

Štěstí si za peníze koupíš, ukazuje jasně nová studie

Poslední výzkum na stejné téma ukazoval, že vysoký příjem ovlivňuje spokojenost lidí jen do určité …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *