Web zprávy

Nejen podnikatelé, ale nyní i kraje. Senát navrhl 300 korun za občana pro kraje jako náhradu příjmů | iROZHLAS

Senát chce, aby kraje obdržely ze státního rozpočtu jednorázově 300 korun na každého obyvatele. Příspěvek má sloužit ke zmírnění letošního poklesu daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru. Senát vložil tento návrh do vládního návrhu zákona na vyplácení příspěvku 500 korun denně podnikatelům, kterým vláda uzavřela provozy nebo omezila podnikání jako opatření proti šíření koronaviru.kompenzace
Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSchůze Senátu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh zákona se tak nyní vrací do Poslanecké sněmovny, která o něm rozhodne. Pro přehlasování Senátu a stvrzení původní sněmovní podoby je zapotřebí hlasů nejméně 101 poslanců. Sněmovna by o návrhu mohla jednat od 10. listopadu.


Současná podpora od státu nestačí, shodují se restauratéři a provozovatelé sportovišť


Číst článek

Senátní hospodářský výbor, který s tímto návrhem přišel, chtěl původně pro kraje 400 korun na obyvatele. Ve čtvrtek ale své rozhodnutí přehodnotil a navrhl 300 korun.

Obcím už sněmovna kvůli vyplácení příspěvku podnikatelů za jarní vlnu epidemie schválil na návrh Senátu příspěvek 1200 korun na obyvatele, posléze ho na návrh vlády zvýšil na 1250 korun.

Příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, vyplácí stát z vybrané daně z příjmů zaměstnanců. Protože jde o sdílenou daň, o kterou se stát dělí s kraji a obcemi, zbývá na samosprávy v důsledku vyplácení bonusu méně peněz a jejich daňové příjmy v rámci rozpočtového určení daní se snižují.

Neúspěšné poslanecké návrhy

Při schvalování zákona ve sněmovně neuspěl žádný z poslaneckých návrhů, který měl do předlohy vložit i výplatu příspěvku krajům a obcím a tím jim propad nahradit.


Podpora bude pro sport, kulturu a zájezdové dopravce. ‚Program pro restaurace chystáme,‘ řekl Havlíček


Číst článek

Předseda Starostů Vít Rakušan již tehdy avizoval, že senátoři jeho hnutí se pokusí tento stav v Senátu napravit. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k tomu ve Sněmovně řekla, že vrácení návrhu jen prodlouží dobu, po kterou budou podnikatelé na pomoc čekat.

K senátnímu návrhu ministryně zaujala při čtvrtečním hlasování negativní stanovisko. Senátorům ale řekla, že návrh na 300 korun jí připadá fér z toho pohledu, že u krajů nastal propad v příjmech 3,1 miliardy korun. Upozornila však, že se nemůže k ničemu zavázat.

Senátoři neschválili například návrh svého kolegy Michaela Canova (STAN) aby obce dostaly 650 korun a kraje 800 korun na obyvatele. Neuspěl ani Lukáš Wagenknecht (za Piráty) s návrhem zvýšení bonusu pro podnikatele z navržených 500 Kč na 670 Kč denně.

Senát současně navrhl změnit pravidla vyplácení příspěvku podnikatelům tak, aby kompenzační bonus mohli čerpat i ti, kteří současně dostávají podporu z programu Covid-nájemné.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Stožáry Vodafonu provozuje nová firma. Chce na ně nalákat další operátory

Ke sdílení sítí se v Česku Vodafone nakonec nedostal, firma nicméně v globálním měřítku vymyslela …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *