Web zprávy

Nejen Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Trump prý zprostředkuje mír Izraele s devíti dalšími státy

Adam Křivánek
18. září 2020 • 18:10

foto: Reuters

Úterý 15. září znamenalo významný historický milník ve směřování Blízkého východu. Stovky lidí na jižním trávníku Bílého domu ten den sledovaly zástupce jednotlivých zemí, jak při slavnostní ceremonii podepisují tři dokumenty o normalizaci vztahů pod názvem Abrahámovské dohody. Na půdě Spojených států amerických tak došlo k formálnímu stvrzení výsledků předchozích jednání.

Trump by si Nobelovu cenu míru zasloužil. Daleko více než Obama, který neudělal nic

Viliam Buchert
11. září 2020 • 13:22

„Sešli jsme se zde, abychom změnili běh dějin,“ pronesl Trump z balkonu. „Po desítkách let oddělení a konfliktu stojíme u úsvitu nového Blízkého východu,“ pokračoval. „Všem našim přátelům na Blízkém východě, těm, kteří jsou tu s námi dnes, i těm, kteří se k nám připojí zítra, říkám: As-salamu alaykum,“ použil při příležitosti pozdrav běžný v muslimských zemích předseda izraelské vlády Benjamin Netanyahu.

K dosavadním mírovým úspěchům USA, za kterými do značné míry podle analytičky BBC Barbary Plett-Usherové stojí diplomatické snahy Trumpova zetě Jareda Kushnera, údajně přibyde množství dalších. Ještě před zahájením ceremoniálu ve Spojených státech se Trump sešel s Netanyahuem, přičemž oznámil budoucí cíle. Kromě Bahrajnu a Spojených arabských emirátů prý Washington a Jeruzalém výrazně pokročily ve vyjednávání s pěti až šesti arabskými zeměmi. „Upřímně si myslím, že jsme je zde dnes mohli mít,“ komentoval Trump.

Tohle číslo ovšem následně pozměnil. Po slavnostním podepsání Abrahámovských dohod odpovídal na dotazy novinářů a k původnímu výčtu přičetl další. Konkrétně tak má jít celkově o 7, 8 nebo 9 států. Kromě jedné však zatím není oficiálně potvrzené, o které země jde.

Trump potvrdil pouze kontakt s králem Saudské Arábie a podle svých slov očekává, že se bezmála třicetimilionový stát vydá stejnou cestou jako Bahrajn a SAE. Šlo by tak o další podstatný posun ve vzájemných vztazích. Jak poznamenala agentura Reuters, Saudská Arábie zastává postoj, že normalizaci vztahů se židovským státem podmiňuje stažení Izraelců z arabských území, jichž se izraelské jednotky zmocnily během šestidenní války v roce 1967.

V Dubaji poprvé v historii fotila kampaň modelka z Izraele. Podívejte se na krásnou May…

red
8. září 2020 • 15:31

Židovskou novinářku New York Times prý nazývali kolegové náckem, kvůli zaujatosti novin…

Oliver Adámek
16. července 2020 • 15:03Také přečtěte

Meghan obvinila Buckinghamský palác ze šíření lží

Britský list The Times napsal, že Meghan v době svého působení u královského dvora šikanovala …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště