Web zprávy

Nejjižnější vodopády v České republice jsou ukryty v malebné krajině u Vyššího Brodu

redakce LaZ
9. října 2020 • 17:20

foto: Profimedia.cz

V okolí jihočeského Vyššího Brodu můžete skoro každému zajímavému místu přiřadit přívlastek nejjižnější. Najdete tady nejjižnější bod republiky, rašeliniště, klášter, rybník a také vodopády.

Dosud nepříliš známý přírodní výtvor s honosným názvem Vodopády svatého Wolfganga začal teprve nedávno pronikat do turistických průvodců a map. Objevíte jej necelé dva kilometry jižně od Vyššího Brodu u žlutě značené turistické trasy vedoucí kolem horské bystřiny Menší Vltavice. Vodopády svatého Wolfganga vlastně nepatří mezi pravé vodopády. Jednotlivé stupně dosahují výškově jen stěží hodnotu dvou metrů a mají spíše charakter kaskád. Voda navíc nepadá přes pevný skalní podklad, ale poskakuje po obrovitých volných balvanech v korytě bystřiny. Nic z toho však nesnižuje estetickou hodnotu lokality, která vyniká zvláště za vyššího vodního stavu na jaře nebo po vydatnějších deštích. V opačném případě se vodopádové kouzlo ztrácí ve štěrbinách mezi žulovými bloky.

Milovníci historie mohou navštívit klášter Vyšší Brod s galerií s barokními a gotickými sochami, obrazovou galerií i bohatou třídílnou barokní knihovnou.

Kopec Kostolec na západě Slovenska býval významným místem osídleným už od pravěku

redakce LaZ
14. září 2020 • 14:22

Prokleté dědictví: Sousoší svaté Anny stojí na místě, na kterém byla plánována úkladná …

redakce LaZ
4. září 2020 • 12:02Také přečtěte

Sestra z Tel Avivu: Pro Izraelce je očkování lístkem ke svobodě. Vše jde hladce, s Českem se to nedá srovnat | iROZHLAS

„V mobilu mám aplikaci své zdravotní pojišťovny, kde zadám něco jako rodné číslo a vyběhne …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *