Web zprávy

Nejstaršího českého potápěče drží koníček při životě

Penc se na ponor nijak nepřipravoval, protože se chodí potápět každou neděli v Poděbradech. „Voda dnes nebyla dobrá, protože byla špinavá, ale nebyla studená. Byli jsme s instruktorem asi ve 12 metrech, tam byla ledová a kalná, do sedmi metrů byla docela teplá. Jinak jsem byl překvapený: byl jsem tady před několika lety a to bylo (ve vodě) vidět na několik metrů, teď na metr. Měl jsem spolehlivý doprovod,” řekl Penc.

Ponor trval 33 minut. Teplota vody byla 17 stupňů. S Pencem se ponořili členové Potápěčského spolku Pelhřimov a potápěči z Poděbrad a Nymburka.

Na ponor se nijak zvláštně nepřipravoval.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

„Pod vodu šlo asi osm lidí. V sobotu to vypadalo, že všichni umřeme zimou, dnes je pohoda, svítí sluníčko. V jednu ještě bylo zataženo, ale v půl druhé se rozjasnilo, teplo. Zaevidovali jsme rekord, že je pan Penc nejstarší český aktivní potápěč. Drží ho to při životě: když byl v nemocnici, tak se nejvíc těšil, až zase půjde pod vodu,” řekl Luboš Rafaj z agentury Dobrý den.

Sleduje podvodní život

Penc se narodil 6. prosince 1935 ve středočeském Nymburku. Aktivním hloubkovým potápěčem je od 11. června 1960, kdy absolvoval kurz pro cvičitele a trenéry v Hříměždicích na Příbramsku. Od té doby uskutečnil přes 2500 ponorů doma i ve světě.

Ponor trval 33 minut.

Foto: Jaromír Paleček, ČTK

Nejraději má Rudé moře a poděbradské Jezero. Letos, kdy rekordman oslaví 85. narozeniny, uskutečnil kvůli koronavirovým omezením kolem deseti ponorů do hloubek dosahujících deset metrů, vše jen v ČR.

„Pod vodou je to nádherné, když něco vidíte, jako v Poděbradech. Když je vidět na čtyři metry, jsou to krásné záběry, barevné. Když vidíte štiku, která má 80 centimetrů, tak je to zážitek. Někdo rád kouká na kytky, my se rádi díváme na podvodní život,” řekl Penc.

Také přečtěte

Dárek ruské armády k MDŽ: Označte svého ex a my ho odvedeme

Vojenská správa Leningradské oblasti, která obklopuje druhé největší ruské město Petrohrad, přišla s originálním dárkem k Mezinárodnímu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště