Web zprávy

‚Nelžu, nekradu, nemám milenku.‘ Babiš se považuje za morálního člověka, chce zlepšit obraz EU v Česku | iROZHLAS

Česká republika je vzorem pro ostatní země a v budoucnu chce opět patřit mezi nejlepší. V rozhovoru s německým časopisem Der Spiegel, který v úterý zveřejnila jeho anglická verze, to řekl premiér Andrej Babiš. Sám sebe označil za vysoce morálního člověka, který nelže, nekrade, moc nepije a nemá milenku. Skeptický postoj Čechů vůči EU se podle něj zlepší i díky němu.Berlín/Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNěmecký časopis představil Babiše jako člověka, který „většinu svého života strávil prací na tom, aby se stal miliardářem“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Česká republika je vzorem pro budoucnost. Přichází k nám mnoho cizinců z Francie i odjinud,“ řekl Babiš v rozhovoru. Česko, které podle něj před druhou světovou válkou patřilo k nejvíce industrializovaným zemím světa, chce opět patřit „mezi nejlepší“. Vést by se podle předsedy vlády mělo „jako rodinná firma“.


Hygiena zvažuje, že bude trasovat jen vážné případy, řekl Babiš. Změny by se mohly týkat i respirátorů


Číst článek

Českého premiéra prestižní německý časopis čtenářům představuje jako člověka, který „většinu svého života strávil prací na tom, aby se stal miliardářem“. Rozhovor s ním podle redaktora nezačal příliš dobře. Babiš si totiž vytiskl seznam článků z tohoto německého časopisu a redaktora obvinil, že o něm Der Spiegel lže.

Babiš v rozhovoru připustil, že Česko patří k nejvíce euroskeptickým zemím Evropské unie. „Ale zlepší se to. Částečně i díky mně. Jsem proevropský a kritizuji jen určité aspekty,“ řekl český premiér.

Unie by se podle něj měla vrátit ke svým kořenům, zredukovat byrokracii a také přestat hovořit o příkopu mezi Západem a Východem. Více by se v EU mělo mluvit o bezpečnostní spolupráci. „Evropa by měla přijít s vlastními nápady a převzít vlastní odpovědnost,“ míní Babiš.


Hygienička Jágrová: Riziko nákazy se u Babiše blíží nule, v místnosti byl mikrofon a nemuselo se křičet


Číst článek

V rozhovoru znovu odmítl migrační kvóty, zdůraznil solidaritu Česka v migrační otázce a navrhl zřízení jakéhosi imigračního místa, které by fungovalo jako kdysi záchytný ostrov Ellis Island v New Yorku, kam přijížděli imigranti z Evropy.

‚Nelžu ani nekradu‘

Der Spiegel připomíná, že je Babiš „v Bruselu kontroverzní postavou kvůli svým podnikatelským zájmům“. Český premiér označil za „nestydatost“, že se auditní služba Evropské komise vložila do jeho údajného střetu zájmů a „dovolila si komentovat a interpretovat české právo“. Protivládní protesty ze závěru loňského roku označil za dílo opozice. „Nemá to pro mě žádný důsledek,“ řekl.

Sám sebe Babiš v rozhovoru označil za člověka vysokého morálního kreditu. „Nelžu ani nekradu. Příliš nepiju a nemám milenku,“ řekl v reakci na dotaz, kolik toho zbývá v české politice z morálního odkazu bývalého prezidenta Václava Havla.

Ve vztahu k Číně se podle Babiše ani po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu nic nemění. Vystrčilova návštěva ostrova, který Čína považuje za odpadlickou provincii, má podle premiéra „spíše co do činění s domácí politikou, s lákáním voličů“. Vztahy Česka s Ruskem naopak podle něj „nejsou ideální“.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Karanténa v Česku se prodlužuje opět na 14 dní. Blatný: Mohou za to mutace

„Tak jako jiné země, i Česká republika se vrací zpět ke 14 dnům izolace a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště