Web zprávy

Německo v souvislostech: Němci před další uzávěrou hromadili zásoby

Do médií před pár dny uniklo vyjádření Merkelové, která si na uzavřeném jednání užšího vedení CDU postěžovala na současnou situaci, kterou nevidí vůbec optimisticky. „Jsou před námi velmi, velmi těžké měsíce…,“ řekla údajně kancléřka a dodala: „Takhle to dál nejde.“ Všechna média shodně informovala o tom, že německá vláda nevylučuje, že zasáhne najednou a velmi tvrdě, aby se počet nakažených dostal na snesitelnou míru, a nebyla tak ohrožena stabilita německého zdravotního systému.

Ve středu pak kancléřka oznámila, že Německo od pondělí 2. listopadu do konce měsíce zavádí rozsáhlou karanténní uzávěru, aby zastavilo prudký nárůst počtu nových případů koronavirové infekce. 

Německo a Francie výrazně zpřísní opatření. Zavírají restaurace, omezují shromažďování

Nálada mezi obyvatelstvem je už delší dobu stále pesimističtější. Podobně jako na jaře narůstá poptávka po některých druzích trvanlivého zboží. Němci opět „křečkují“ (Hamsterkäufe), jak se říká zběsilým nákupům do zásoby. Podle statistických údajů už v předminulém týdnu prudce rostl prodej toaletního papíru, který se ve srovnání s běžnými nákupy letošního a minulého roku zdvojnásobil. Na odbyt jdou i trvanlivé potraviny. Například prodej mouky se zvýšil skoro o třicet procent, odbyt rýže vyskočil o neuvěřitelných 58 procent. Nárůst zájmu vykazují i v jarní vlně nemoci hojně karikované kvasnice, kterých se prodává o třetinu více než obvykle.

Německý diář Petra Fischera: Zachraňte restauraci!

Podle německého svazu obchodníků s potravinami není k „syslení“ zásob žádný důvod. Na rozdíl od jara, kdy nikdo s tak velkým náporem zákazníků zprvu nepočítal, jsou prodejci velmi dobře připraveni, a hlavně zásobeni. „Ani do budoucna není z našeho pohledu důvod k tomu, aby si lidé dělali zásoby,“ praví se v oficiálním prohlášení svazu prodejců potravin s tím, že zásobování zbožím je stabilní a zásoby ve skladech dostatečné. I jednotlivé supermarkety uklidňují spotřebitele, že potravin je dost a budou k dispozici neustále.

Proti vykupování trvanlivého zboží v obavě před novou uzávěrou vystoupila i spolková ministryně zemědělství Julia Klöcknerová. Šéfka úřadu vyzvala spotřebitele, aby zbytečně nenakupovali dopředu, protože zboží – včetně toaletního papíru – bude dost.Také přečtěte

Navalný je na cestě do Moskvy. Policie má na letišti manévry

Navalnyj se do Ruska vrací po téměř pěti měsících, které strávil v Berlíně, kde se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *